počkejte prosím, zpracovávám data

Na západě Německa začala škola, problémem jsou covid a nedostatek učitelů

11. 8. 2022


(čtk) V Severním Porýní-Vestfálsku, které je s 18 miliony obyvatel nejlidnatější německou spolkovou zemí, včera jako první v Německu skončily letní prázdniny. Děti se tak po šesti týdnech vrátily do školních lavic. Za největší problémy nadcházejícího roku školy i školní odbory označují pokračující pandemii nemoci covid-19 a všeobecný nedostatek učitelů.

Na západě Německa výuka začala pro asi 2,5 milionu školáků. Pro velkou část z nich to znamená již čtvrtý školní rok ovlivněný pandemií. Ministryně školství Severního Porýní-Vestfálska Dorothee Fellerová k začátku školy uvedla, že již nelze očekávat žádné uzavírky škol kvůli koronaviru. Prozatím nejsou ve školách povinné roušky, Fellerová ale doporučuje jejich dobrovolné nošení. Povinné není ani testování na koronavirus, rychlotesty ale školy dětem poskytují.

S karanténními uzavírkami škol nepočítá ani spolková ministryně školství Bettina Starková-Watzingerová. "Musíme vše připravit tak, aby na uzavírky nedošlo," řekla v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ARD. Poznamenala, že spolkové země budou mít možnost samy upravit epidemická opatření na školách. Chystaná novela zákona o potírání infekčních chorob umožní, aby německé regiony mohly od října do Velikonoc nařídit povinné roušky pro žáky od pátých tříd.

Školské odbory rovněž upozorňují na to, že problémy může způsobit nejen koronavirus, ale také nedostatek učitelů. Učitelský portál News4Teachers v červenci upozornil na to, že jen v Severním Porýní-Vestfálsku zůstávají neobsazena takřka tři procenta učitelských pozic, což odpovídá zhruba 4400 chybějícím učitelům. Obzvláště citelně se může nedostatek učitelů projevit během vrcholů pandemie, což chtějí úřady v krizových případech překlenout krátkodobou digitální výukou.

Nedostatek učitelů trápí i ostatní německé regiony. Například v Berlíně jedna ze škol uvedla, že kvůli tomu zkrátí vyučovací hodinu z klasických 45 na 40 minut, což jí umožní lépe využívat učitele s částečnými úvazky.

Školní rok v Německu začíná postupně. Po Severním Porýní-Vestfálsku se do školních lavic o nadcházejícím pondělí vrátí děti v Meklenbursku-Předním Pomořansku a Šlesvicku-Holštýnsku a jako poslední skončí letní prázdniny v Bavorsku, kde bude letos první školní den v úterý 13. září.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny