počkejte prosím, zpracovávám data

Liberecké krajské zastupitelstvo vyzvalo ministerstvo k dofinancování škol

20. 2. 2024


(čtk) Výzvu Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR k dofinancování platů nepedagogických pracovníků dnes schválil zastupitelé Libereckého kraje. Zároveň vyzvali ministerstvo a vládu k zahájení okamžitého jednání s obcemi o financování regionálního školství na příští období. Podle aktuálních odhadů chybí na mzdy a odvody nepedagogických pracovníků v kraji přes 152 milionů korun, řekl na jednání hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který materiál zastupitelstvu předkládal.

"Vedeme debatu o tom, že z pohledu samosprávy není možné, aby nám někdo v průběhu schváleného roku řekl, kolik těch peněz reálně je, a chtěl, abychom to dofinancovali," doplnil Půta. Kraj chce zahájit jednání o systému financování školství, který se teď podle hejtmana ukazuje jako nefunkční. "Není normální, že ministerští úředníci v Praze rozepisují počty učitelů, školníků a uklízeček ve škole ve Višňové na Frýdlantsku," dodal.

Opoziční zastupitelka a starostka České Lípy Jitka Volfová (ANO) zároveň upozornila na nelehkou situaci, do které zkrácení rozpočtů dostalo ředitele škol. V podstatě se v únoru dozvěděli, že zaměstnávají lidi, na které od ledna nemají peníze, a dopouštějí se tak porušení rozpočtové kázně. Zároveň jim ale zákoník práce nedává možnost je na hodinu propustit. Výzvu vládě a ministerstvu tak podpořili zastupitelé bez ohledu na politickou příslušnost.

Kraj nedostal peníze na 332 úvazků nepedagogických pracovníků, z toho téměř 74 je v krajských školách a přes 258 ve školách zřizovaných obcemi. To však podle hejtmana nezahrnuje úvazky nepedagogických pracovníků školních jídelen, dětských domovů, středisek volného času, školních družin, školských poradenských a ubytovacích zařízení. Tam chybí kraji meziročně peníze na dalších 95 úvazků.

Současné problémy podle libereckého hejtmana jen dokazují, jak je systém financování školství nastaven nesmyslně. Nefunguje, protože zřizovateli škol jsou města, obce a kraje, ale většina peněz jde zcela mimo jejich rozhodování. V loňském roce prošlo přes Liberecký kraj na platy učitelů a nepedagogických pracovníků ve školách v kraji 7,9 miliardy korun. "To jsou peníze, na které nemá krajská samospráva žádný vliv, jsou to peníze, které rozdělují úředníci ministerstva školství a krajští úředníci na základě stanovených normativů," zdůraznil Půta.

Kraj je zřizovatelem 45 škol a školských zařízení, i on se na financování škol podílí. "Letos kraj ve svých školách dává 416 milionů korun na provoz, 188 milionů na investice z vlastního rozpočtu a k tomu 386 milionů na spolufinancování evropských dotací a dalších 40 milionů na takzvané měkké projekty," uvedl Půta. Systém by se podle něj měl sjednotit, buď by měly vše platit obce a bude třeba jim přidat peníze z daní, nebo by měl celé financování převzít stát. O financování školství chce podle něj v nejbližší době jednat i asociace krajů.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny