počkejte prosím, zpracovávám data

Ministerstvo: Univerzity v Česku loni zajistily studium pro 3500 azylantů

24. 2. 2023


(čtk) Univerzity v Česku podle ministerstva školství (MŠMT) loni zajistily studium pro zhruba 3.500 azylantů. Resort dal v roce 2022 univerzitám na vzdělávání ukrajinských uprchlíků celkem 173 milionů korun. Další finance na podporu ukrajinských vysokoškoláků poskytly ze svých rozpočtů jednotlivé vysoké školy (VŠ). Letos úřad počítá s tím, že vysokým školám na studium uprchlíků dá 200 milionů korun. 

Podle dat MŠMT studovalo v roce 2022 na veřejných vysokých školách 5457 studentů s ukrajinským státním občanstvím včetně těch, kteří mají v Česku udělenou dočasnou ochranu. V roce 2021, tedy před vypuknutím války na Ukrajině, navštěvovalo české veřejné VŠ 3690 lidí z Ukrajiny. Nejvíc Ukrajinců, a to 923, loni studovalo na Univerzitě Karlově (UK). Na Českém vysokém učení technickém v Praze bylo zapsáno 610 Ukrajinců, 560 na Masarykově univerzitě a 439 na Vysokém učení technickém v Brně. Celkem bylo loni na VŠ v Česku 304.518 studentů včetně cizinců.

Podle ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) české školy integraci Ukrajinců zvládly dobře. "Jsem skutečně přesvědčen, že MŠMT v tomto období obstálo a díky koordinovanému postupu s našimi partnery se nám opravdu podařilo ukrajinské děti, žáky a studenty v českém vzdělávacím systému úspěšně přijmout," zhodnotil stav českého školství v souvislosti se začleňováním ukrajinských uprchlíků ministr u příležitosti prvního výročí invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Vrchní ředitelka sekce pro VŠ, vědu a výzkum na MŠMT Radka Wildová vyzdvihla práci univerzit, které se ujaly příchozích studentů a se zapojením vlastních financí jim poskytly ubytování a studijní zázemí.

Na studium a jazykovou přípravu ukrajinských uprchlíků na VŠ úřad loni v březnu vyčlenil 150 milionů korun, informoval už dříve Balaš. Školy mohly pomoc využít pro studenty, kteří se v ČR zapsali k běžnému studiu, nebo i pro ty, kteří přijeli na krátkodobé studijní pobyty. Nakonec podle Lednové na tyto účely loni VŠ dostaly 173 milionů, přičemž peníze byly určené zejména na stipendia a zaplacení ubytování pro nově příchozí studenty z válkou zasažené Ukrajiny. Dotací z takzvaných norských fondů MŠMT podpořilo pořádání kurzů českého jazyka pro ukrajinské studenty a pedagogické pracovníky, které univerzity organizovaly. Konkrétní výši podpory resort neuvedl. V tomto roce chce úřad podle své mluvčí univerzitám na podporu studentů z řad ukrajinských azylantů poslat dalších 200 milionů korun.

Například Univerzita Karlova (UK) v Praze podle svého mluvčího Václava Hájka zaměstnala či jinak podpořila 25 ukrajinských akademiků. Podporu získalo 231 ukrajinských studentů, kteří na UK začali studovat, a 341 lidí na studijní stáži mimo existující výměnné a stipendijní programy. Univerzita také pořádala kurzy češtiny a kurzy českých reálií pro ukrajinské studenty a děti. Kurzy navštěvovalo 438 lidí, uvedl mluvčí. Finanční náklady škola nesdělila.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny