počkejte prosím, zpracovávám data

Studentská komora: Mnozí studenti podporují vysokoškolskou stávku

15. 10. 2023


(čtk) Mnozí studenti vysokých škol podporují vysokoškolskou stávku, která se uskuteční v úterý 17. října. Do protestů se zapojí zvláště studenti z humanitních a sociálněvědních fakult, na nichž se bude stávkovat po celý den, řekl předseda Studentské komory (SK) Rady vysokých škol (RVŠ) Michal Farník. Podle něj je potřeba poukázat na nízký rozpočet veřejných univerzit a na finanční situaci doktorandů.

Celostátní hodinovou výstražnou stávku vyhlásil na úterý 17. října Vysokoškolský odborový svaz. Stávka se bude konat od 14:00 do 15:00 a žádá navýšení částky určené na financování vysokého školství v rozpočtu ministerstva školství. Na olomoucké filozofické fakultě a některých fakultách Univerzity Karlovy budou akademici stávkovat celý den.

"Podporujeme akci, která chce poukázat na podfinancování vysokého školství, které je problémem," řekl Farník. Kolik by se mohlo zúčastnit studentů, neuvedl. Očekává ale zapojení zvláště studentů z fakult, které budou stávkovat po celý den.

Rozpočet pro vysoké školství má být v roce 2024 stejný jako letos, tedy 30,9 miliardy korun. Podle předsednictva RVŠ činí aktuální podfinancování univerzit asi 11 miliard korun.

Stávkující akademici z iniciativy Hodina pravdy, která sdružuje vyučující a studenty humanitních a společenských oborů, chtějí, aby vláda zvýšila částku pro vysoké školy pro příští rok tak, "aby mohly univerzity zajistit důstojné mzdové a pracovní podmínky pro všechny své zaměstnance". Žádají také přijetí střednědobého výhledu růstu výdajů na VŠ vůči HDP na úroveň průměru zemí OECD. Podle dat Eurostatu odpovídají veřejné výdaje na terciární vzdělávání v Česku 0,86 procenta HDP, zatímco průměr zemí EU je 1,27 procenta HDP. Podobné požadavky vyjadřuje i RVŠ a Česká konference rektorů.

Studentská komora RVŠ podle svého předsedy Farníka podporuje rovněž požadavky stávky na zlepšení podmínek doktorandů. "Situace doktorandů v Česku je velmi špatná. Řešit by ji měla novela vysokoškolského zákona, která ale zatím nebyla schválena," řekl.

První verzi novely vysokoškolského zákona, která má mimo jiné zlepšit ekonomické, pracovněprávní a sociální podmínky studujících doktorského studia, představilo ministerstvo v únoru. Tehdejší návrh počítal s tím, že se výše stipendia doktorandů bude počítat podle minimální mzdy. Nyní resort na stipendium pro jednoho doktoranda přispívá 11.250 korunami. Příprava se ale zdržela novými náměty. VŠ by si podle nového návrhu mohly volit, zda studentům doktorského studia budou za jejich práci na univerzitě dávat mzdu, nebo jako doposud stipendia, uvedl Farník. Novou podobu návrhu zákona ocenil, zvláště pak posílení role doktoranda jako zaměstnance školy.

K chystané stávce se tento týden vyjádřilo i předsednictvo RVŠ. Akademickým obcím doporučilo, aby v den výstražné stávky mimo jiné diskutovaly se studenty a širokou veřejností o poslání vysokých škol a sdílely informace o možnostech jejich financování.

Kvůli nízkým výdělkům akademici v některých městech protestovali už na jaře, kdy se protestů zúčastnily tisíce lidí.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny