počkejte prosím, zpracovávám data

Budoucnost dezinformací, jídla nebo umělé inteligence: témata, která pokryjí světoví experti na vizionářské konferenci pro studenty Future Port Youth 2023

1. 11. 2023


Future Port Youth, mezinárodní konference i platforma pro dialog a spolupráci mezi mládeží a technologickými experty, se uskuteční příští týden 9. listopadu v Praze v multimediálním prostoru Next Zone. Ve stejný čas se na dálku připojí i studenti z desítek škol v Česku i zahraničí. Na akci přijedou inovátoři, vizionáři a experti z celého světa, kteří mladým lidem předají svou vizi budoucnosti a zápal pro technologie. Součástí konference bude také slavnostní vyhlášení 1. ročníku soutěže Future Port Awards. Celá akce se koná pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Cílem konference, určené primárně pro studenty středních a vysokých škol, je podnítit u mladých lidí zájem o technologie, digitální dovednosti a podnikavost. „Snažíme se studenty motivovat k podnikavosti. Ukázat jim neuvěřitelné nástroje, které dnes mají k dispozici, a inspirovat je příběhy lidí, kteří se neúnavně snaží tvořit lepší budoucnost pro nás všechny,” vysvětluje CEO a zakladatel Future Portu, Martin Holečko.

Na konferenci se již přihlásily tisíce studentů z 29 zemí. Většina z nich bude akci živě sledovat ze svých tříd místo běžné výuky; do Prahy, na místo konání konference, přijede převážně z Česka 200 studentů.

Soutěž Future Port Awards oslovila studenty na 4 kontinentech

O tom, že studentům nejsou technologie a udržitelnost cizí, svědčí vysoký zájem o účast v soutěži o nejlepší studentský projekt využívající technologie ke zlepšení světa, Future Port Awards 2023. Kritéria pozitivního dopadu projektů jsou odvozena od Cílů udržitelného rozvoje OSN. I přesto, že se soutěž koná letos poprvé, přihlásilo se 33 studentských projektů z 19 zemí světa. Tři nejlepší týmy, určené odbornou porotou složenou z řečníků a partnerů akce, získají finanční odměnu a budou pozváni do Prahy na vyhlášení cen během konference. „Tento enormní zájem nás nadchnul. Máme přihlášky nejen z Evropy, ale díky síti komunitních partnerů také z Asie, Ameriky a Afriky,” říká Martin Holečko.

Dívka s bionickými pažemi, mladý výzkumník AI a propojení mozku s počítačem

Ukázkou toho, že i ve velmi mladém věku lze dosáhnout značných úspěchů je 18letý Samay Lakhani z USA, který přijede přednášet na téma umělé inteligence a propojení mozku s počítači. Samay má již za sebou stáže v Silicon Valley, vede vlastní výzkumy a na svém kontě má řadu ocenění. Každoročně také pořádá vlastní letní kurz AI pro teenagery. „Technologický obzor je obrovský a my jsme teprve začali zkoumat jeho potenciál. Představte si budoucnost, kde díky automatizaci prudce vzroste naše kolektivní produktivita, což odpovídá přidání bilionů pomocných rukou. Nejde jen o efektivitu – jde o předefinování našich cílů. S tímto přebytkem pracovní síly bychom mohli urychlit projekty, jako je kolonizace Měsíce nebo průzkum hlubokého vesmíru,” předává svou vizi Lakhani. 

Dalším očekávaným spíkrem je Mansoor Hamayun, britský podnikatel, který prostřednictvím své společnosti Bboxx mění k lepšímu životy milionů lidí v 11 zemích Afriky. Jeho firma v zanedbaných regionech zajišťuje mimo jiné přístup k elektrické energii a čisté pitné vodě. Už jako studenta ho k tomu inspiroval noční družicový snímek Afriky, která na něm narozdíl od Evropy byla až na výjimky zahalena hlubokou tmou. Na něj naváže Marko Londa z Rakouska, spoluzakladatel mezinárodní platformy pro rozvoj podnikavosti studentů Moonshot Pirates. Marko studenty naučí definovat si své vlastní odvážné cíle, tzv. střely na měsíc”, anglicky „moonshots”.

Ze Spojeného království znovu dorazí 18letá moderátorka konference Tilly Lockey, známá po celém světě díky svým bionickým protézám, které převedla ve výrazný rys své osobnosti. Další vlivnou ženou bude Yesika Aguilera, podnikatelka a expertka na technologie, ambasadorka fondu Queen's Commonwealth Trust, která se zároveň objevila v britském žebříčku Forbes 30 pod 30. Tématu dezinformací se ujme profesor digitální forenzní vědy z Kalifornské univerzity v Berkeley, Hany Farid, a výzkumnice kyberbezpečnosti a umělé inteligence kazašského původu, Elnaz Babayeva, která dříve pracovala v české světové antivirové jedničce Avast, dnes Gen.

Výčet spíkrů uzavřou zástupci z českého technologického prostředí. O budoucnosti jídla bude přednášet Roman Lauš, zakladatel a CEO společnosti Mewery, která se zaměřuje na vývoj kultivovaného vepřového masa s unikátním využitím mikrořas. Druhým českým řečníkem bude expert na umělou inteligenci Jan Romportl, CEO Elin.ai a Deep Tech Partner v investiční společnosti Presto Ventures. Jan Romportl na konferenci oficiálně spustí první verzi své AI aplikace a komunity Elin.ai zaměřené na udržení duševní pohody u mladých lidí, kteří tráví velké množství času na sociálních sítích. Třetici českých spíkrů doplní studentka Institutu politických studií na UK a influencerka v oblasti environmentálních politik a cirkulární ekonomiky, Rozárie Hašková.

Konferenci spolu s cenami a dalšími aktivitami celoročně připravuje mezinárodní tým Future Port Youth složený ze studentů, učitelů a členů organizačního týmu Future Port. Akce se koná pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a finančně ji podpořila také Evropská Unie. Hlavními partnery jsou společnosti Google Česká republika a město Praha, partnery pak Etnetera Motion a Etnetera Activate. Akci dále podporuje společnost Škoda Auto e-Mobility Provider, OPTOnDemand jako Merch Partner, Fruitisimo jako Vitamin Partner a Prague Sogetsu Study Group jako Stage Design Partner.

O Future Port Youth

Future Port Youth je mezinárodní konference pro studenty všech oborů zaměřená na žhavá témata budoucnosti, digitální technologie a podnikavost. Jejím posláním je inspirovat mladé lidi a nastartovat jejich zájem o inovativní technologie, které mohou využít ve své kariéře a k tvorbě lepšího světa pro všechny.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny