počkejte prosím, zpracovávám data

V soutěži studentských filmů na zlínském festivalu je rekordních 12 z Česka

4. 6. 2023


(čtk) Do soutěže Zlínský pes, která na zlínském filmovém festivalu představuje studentské snímky, se letos dostalo rekordních 12 českých filmů, řekla mluvčí Zlín Film Festivalu Kateřina Martykánová. Do soutěže bylo vybráno celkem 50 filmů, vytvořili je studenti nejen z Česka, ale také ze Slovenska, Polska, Maďarska, Velké Británie, Izraele či Indie. Přihlášených filmů bylo 632. Loni bylo v soutěži 43 filmů, z toho českých bylo pět.

V soutěži jsou hrané, animované i dokumentární filmy, které natočili studenti vysokých škol. "Ve filmech jsou zastoupena současná palčivá témata, jako jsou ženství, feminismus, také téma válečného konfliktu a jeho důsledků, migrace. Zachycují například život ukrajinských dětí v provizorních domovech v Německu a podobně," uvedla Martykánová. Filmy se zabývají také extremismem, agresí mezi mladými lidmi, životem handicapovaných. Nechybí ani nekorektní humor.

Z českých filmů mají v soutěži svá díla studenti pražské FAMU, jde například o snímky Rituály, Vinland, Ice Break, Deniska umřela, Carp Xmass a dokumenty Eva a Všechno v pořádku, brambory na řádku. "Ze zlínské Univerzity Tomáše Bati mohou diváci vidět animované filmy Proměny a Whatman, taneční snímek Selfmotion a Ostrov svobody s Jiřím Mádlem a Judit Bárdos v hlavních rolích," uvedla mluvčí.

Zlínský mezinárodní filmový festival pro děti a mládež začal ve čtvrtek, potrvá do středy 7. června. Letos jde o 63. ročník, nabízí 295 filmů z 50 zemí. Festival je největší a nejstarší svého druhu na světě.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny