počkejte prosím, zpracovávám data

Školské odbory v otevřeném dopise žádají prezidenta o veto školského zákona

7. 7. 2025


Vážený pane prezidente, dovolte mi, abych jménem Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Vás oslovil s naléhavou žádostí, abyste zvážil využití tzv. prezidentského veta vůči návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon). Poslanecká sněmovna jej schválila dne 28. května 2025 a Senát dne 3. července 2025.

Jsme přesvědčeni, že je prospěšné a vhodné vrátit tuto novelu školského zákona k novému projednání Poslanecké sněmovně. Ačkoli novela přináší řadu potřebných a přínosných změn, považujeme za velmi nešťastné, že do ní byla vložena zcela zásadní změna financování nepedagogických pracovníků formou pozměňovacího návrhu (tzv. přílepku).

ČMOS PŠ dlouhodobě podporuje systémové a férové nastavení financování všech pracovníků ve školství. Vkládání zásadních strukturálních změn do souhrnných novel zákona však považujeme za legislativně i věcně zcela nevhodné.

Přesun odpovědnosti za mzdy nepedagogických pracovníků – například školníků, kuchařek, uklízeček, hospodářek, účetních či IT specialistů – ze státu na zřizovatele škol (tedy zpravidla obce, města, městské části či kraje) může podle našeho názoru vést k dalšímu prohlubování nežádoucích nerovností mezi jednotlivými školami. Rozdílná úroveň vzdělávacích služeb poskytovaných jednotlivým žákům, tedy očekávané zvýšení sociální nerovnosti, je zjevně v rozporu se Strategií vzdělávací politiky ČR do roku 2030+. Jeden ze dvou hlavních cílů uvedené strategie zní: Snížit nerovnosti v přístupu ke kvalitnímu vzdělávání a umožnit maximální rozvoj potenciálu dětí, žáků a studentů.

Změna financování byla prosazena bez záruk, že zřizovatelé budou schopni dlouhodobě zajistit odpovídající financování, což může v praxi vést ke snižování úvazků, propouštění nebo omezování provozu škol. Z našeho pohledu je zcela nevhodné, aby se stát v této oblasti zřekl své odpovědnosti.

Navržená změna také přinese novou zátěž pro ředitele škol. Ty vnímáme především jako pedagogické lídry, ale v případě přijetí novely budou muset každoročně vyjednávat se zřizovatelem o financování jednotlivých nepedagogických činností nezbytných pro bezproblémový provoz školy. Ačkoli za provoz školy nese ředitel plnou odpovědnost, v případě nedostatečné spolupráce se zřizovatelem – bez ohledu na to, na čí straně bude vina – nebude moci této odpovědnosti plnohodnotně dostát.

Vážený pane prezidente, věříme, že jako garant ústavnosti, vyváženosti a čistoty legislativního procesu využijete svou pravomoc a umožníte, aby se Poslanecká sněmovna návrhem zákona znovu zabývala.

Děkujeme Vám za pozornost, kterou věnujete otázkám školství, i za zvážení našeho stanoviska.

S úctou

Mgr. František Dobšík,

předseda

Českomoravského odborového svazu pracovníků školství

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny