počkejte prosím, zpracovávám data

Školy mohou počítat s podporou integrace Ukrajinců, vláda ale zatím nerozhodla

13. 7. 2023


(čtk) Školy mohou i v příštím školním roce počítat s podporou jazykové přípravy a financováním ukrajinských asistentů pedagoga obdobně, jak tomu bylo ve školním roce 2022/2023, sdělila mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová potom, co vláda přerušila ve středu jednání dalším postupu vzdělávání ukrajinských dětí, žáků a studentů. Doplnila, že během července její úřad upřesní podmínky čerpání finanční podpory.

Ministerstvo deklaruje, že podpora integračních aktivit ve školách je nezbytná k úspěšnému začleňování ukrajinských dětí do českého vzdělávacího systému. Na dotaz, zda se kabinet k materiálu vrátí, až bude dohodnuta příslušná suma, Lednová pouze konstatovala, že materiál bude projednán na některém z dalších jednání vlády.

Cílem práce ukrajinského asistenta pedagoga je podpořit začleňování válečných uprchlíků z Ukrajiny do škol v Česku. Asistenti placení z peněz ministerstva by podle nové metodiky ministerstva školství, která je upravená pro příští školní rok, měli působit ve třídách, v nichž se ukrajinští žáci vzdělávají spolu s ostatními dětmi. Naopak zapojení asistentů v převážně nebo výhradně ukrajinských třídách označuje resort jako nedůvodné. Podle metodiky musí ukrajinský asistent pedagoga umět česky natolik, aby mohl dobře vykonávat svou práci ve třídě. Znalost jazyka u něj ověřuje ředitel školy rozhovorem.

Od září do prosince roku 2022 si podporu ve výši zhruba 114 milionů korun na práci ukrajinských asistentů rozdělilo 583 škol. Na platy asistentů a další související výdaje v období od ledna tohoto roku poslalo ministerstvo 552 školám ze všech krajů asi 218 milionů korun. Na peníze pro ukrajinské asistenty pedagoga měly letos zatím nárok mateřské a základní školy, kde se učí alespoň deset ukrajinských dětí. Střední školy a konzervatoře mohly o příspěvek žádat v případě, že vykázaly alespoň 20 studentů z Ukrajiny.

Na jaře v českých školách pracovalo podle průzkumu resortu školství 2090 zaměstnanců z řad občanů Ukrajiny s vízem dočasné ochrany. V září loňského roku to bylo o 526 méně. Na pozici učitele bylo letos na konci března zaměstnáno 317 z nich, 694 Ukrajinců ve školách působí jako pedagogičtí pracovníci. Zbylých 1079 osob pracuje na pozicích nepedagogických zaměstnanců.

V mateřských, základních a středních školách v Česku se ve stejném období učilo 51.281 dětí ukrajinských uprchlíků, plyne ze zjištění ministerstva. Bylo to 2,8 procenta všech žáků, celkem české mateřské, základní a střední školy a konzervatoře navštěvuje v tomto školním roce 1,850.751 dětí a mladých lidí. V Česku je podle statistik ministerstva zhruba 10.900 mateřských, základních a středních škol. Konzervatoří v ČR podle rejstříku škol a školských zařízeních funguje 18.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny