počkejte prosím, zpracovávám data

Špoták: Naplnit poptávku po kvalifikované síle by měly školám pomoci firmy

2. 6. 2023


(čtk) Školy v Česku nejsou schopné naplnit samy stále větší poptávku po kvalifikované pracovní síle. Zaměstnavatelé se proto musí zaměřit na interfiremní vzdělávání a na vyškolení pracovníků potřebných profesí, ať už vlastními silami nebo užší spoluprací se školami a krajským Paktem zaměstnanosti, řekl plzeňský hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Stát by je k tomu měl motivovat grantovými programy.

Řada podniků už podle Špotáka nabídla kraji a Paktu zaměstnanosti pomoc s výukou technických oborů, u nichž cítí kritický nedostatek. Naposledy dnes ZF Engineering Plzeň, vývojové centrum, které pro německou mateřskou skupinu ZF navrhuje pohony osobních, nákladních, užitkových, stavebních a zemědělských vozidel, autobusů, lodí i letadel a má významné projekty v elektromobilitě. "Plzeňská pobočka se zapojuje do vývoje softwarových nástrojů pro automatizaci a umělou inteligenci," řekla mluvčí kraje Helena Frintová. Když v roce 2007 ZF Engineering vznikl, pracovalo v něm podle ní 50 inženýrů, dnes má kolem 900 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců.

"Chceme vstoupit do výuky. Ukázat studentům, jak vypadá firma, jak to v ní chodí, a nabízíme kraji spolupráci," řekla manažerka pro lidské zdroje Vendula Linková. Firma podle ní postrádá na trhu práce programátory, konstruktéry a procesní inženýry. Firmám podle ní velmi chybí systém možností celoživotního vzdělávání, který by pružně reagoval na potřeby zaměstnavatelů. Společnost stále hledá talenty, kteří ani nemusejí mít titul. Schopní lidé s otevřenou myslí u ní naleznou uplatnění, uvedla Frintová.

Hejtman uvedl, že očekává systémové řešení celoživotního vzdělávání reagující na potřeby firem od ministerstva školství a využití tzv. interfiremního vzdělávání. Ředitel plzeňského Úřadu práce Zdeněk Novotný dodal, že Západočeská univerzita (ZČU) v reakci na silnější populační ročníky, které se promítnou za dva až tři roky do vysokých škol, plánuje výrazné navýšení počtu studentů. "Uvažují o využití stipendií," uvedl. ZČU chce zvýšit počet studentů o 2000, zejména na všech třech technických fakultách, kde studuje čtvrtina ze současných 11.600 studentů. "Pokud by se zdvojnásobil počet absolventů technických fakult, tak to firmy přivítají - české i v bavorském a saském příhraničí, ale i jiné," řekl rektor Miroslav Lávička. ZČU chce využít pozitivní demografické křivky a o studenty usilovat studijními a výzkumnými programy i volnočasovou nabídkou a přívětivostí školy.

Martina Bydžovská z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje uvedla, že Pakt zaměstnanosti s odborem školství teď sbírá data o potřebách firem. Před časem se agentura zaměřila na automatizaci a robotizaci, což se promítlo do nových oborů ve školách a navýšení kapacit. "A teď zjišťujeme u firem, jaké digitální kompetence jsou třeba pro strojírenství, logistiku a dopravu," řekla Bydžovská. Závěry se mají promítnout do vzdělávacího systému příští rok.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny