počkejte prosím, zpracovávám data

Čtyři střední školy ve Zlínském kraji využijí k výuce virtuální realitu

9. 7. 2025


(čtk) Čtyři střední školy ve Zlínském kraji využijí k výuce virtuální realitu a 5G sítě. Umožní jim to několikamilionová dotace z Národního plánu obnovy. Nových technologií se ještě letos dočkají studenti a vyučující na Gymnáziu Kroměříž, Gymnáziu Františka Palackého Valašské Meziříčí, Střední odborné škole a Gymnáziu Staré Město a Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole zdravotnické Zlín. 

Zavádění virtuální reality do výuky představuje podle krajské radní pro školství Jindry Mikuláštíkové (ANO) významný posun směrem k modernímu vzdělávání. "Žákům umožňuje učit se prostřednictvím interaktivních zážitků a realistických simulací, které jim pomáhají lépe porozumět i složitým tématům z oblastí, jako jsou věda, technologie, zdravotnictví nebo historie. Bezpečně si tak mohou vyzkoušet situace z reálného prostředí a osvojit určité postupy ještě předtím, než se s nimi setkají v praxi," uvedla Mikuláštíková.

Technologie podle ní navíc rozvíjí kreativitu, schopnost kritického myšlení a digitální dovednosti studentů. Radní to považuje za důležité pro jejich budoucí profesní život.

Kroměřížské gymnázium na škole zavede 5G sítě a vybuduje moderní multimediální učebnu, což významně přispěje ke kvalitě výuky exaktních předmětů, konkrétně fyziky, biologie či chemie. Bude zde možné realizovat pokročilé formy vyučování, jako jsou simulace, interaktivní 3D modely nebo prostředí virtuální reality.

Valašskomeziříčské gymnázium pořídí 36 brýlí pro virtuální realitu. Plánuje je využít ve fyzice, chemii, biologii, informatice, ale také při výuce jazyků, dějepisu nebo zeměpisu.

Ve Starém Městě budou zase žáci mimo jiné využívat simulátory řízení a obsluhy traktoru, kombajnu, teleskopického nakladače nebo nákladního automobilu.

Na zlínské zdravotnické škole umožní virtuální realita nácvik standardních ošetřovatelských postupů. Studentům dále poslouží k osvojení si akutních a krizových situací, se kterými se budoucí zdravotníci mohou setkat v praxi.

Všechny projekty dohromady přijdou téměř na 12 milionů korun. Získaly dotaci z Národního plánu obnovy, která pokryje 100 procent takzvaných způsobilých výdajů. Ostatní výdaje včetně DPH, které je podle pravidel poskytovatele dotace nezpůsobilým výdajem, uhradí školy a kraj.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny