počkejte prosím, zpracovávám data

Vedení Prahy chce stavět školy a dále rozvíjet městské nájemní bydlení

27. 6. 2023


(čtk) Praha chce stavět mateřské, základní i střední školy a dále rozvíjet městský bytový fond. Vyplývá to z programového prohlášení, které schválili městští radní. Koalici v metropoli tvoří Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Pirátů a STAN, svoje prohlášení radní přijali zhruba po devíti měsících od voleb a téměř po čtyřech měsících od volby vedení města.

V oblasti školství chce koalice ve spolupráci s městskými částmi postavit základní školy či přístavby stávajících zařízení v Praze 5, 8, 9, 13, 22 a dále v Březiněvsi, Dolních Měcholupech, Lipencích, Kolovratech, Újezdu nebo Troji. Další projekty chce připravit. Koalice chce stavět také mateřské školy.

Ve středním školství, kde se letos objevily problémy s kapacitami, se chce vedení města zaměřit zejména na zvyšování kapacit gymnázií. Konkrétně je v plánu například nástavba a přístavba Gymnázia Na Pražačce a stavba nových gymnázií v Suchdole a Praze 7. Také plánovaná základní škole v Březiněvsi má být spojena s gymnáziem, stejně jako ta v Újezdě a v Praze 9. V Šeberově má vzniknout střední sportovní škola. Koalice chce dále připravit projekty stavby středních škol na jihovýchodě Prahy a v Karlíně, na Palmovce, na Barrandově, na Nových Dvorech či na Smíchově.

V oblasti bydlení chce koalice podporovat různé formy nájemního bydlení, jako je obecní, družstevní nebo spolkové. Zároveň chce zvýšit výnosy z pronájmů bytů. Na rozdíl od programového prohlášení minulého vedení města to stávající explicitně neuvádí, že město nadále nebude privatizovat městské byty. Náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) nicméně dnes po schválení dokumentu řekla, že město další svoje byty prodávat neplánuje, a naopak chce městský fond rozšiřovat.

Město se chce podle dokumentu také zaměřit na "řešení neoprávněného užívání bytů" a na další porušování povinností vyplývajících z nájemních smluv. Byty v centru chce město pronajímat za tržní ceny prostřednictvím aukcí. Spolu s městskou příspěvkovou organizací Pražská developerská společnost (PDS) chce koalice pokračovat v přípravě výstavby nových nájemních bytů.

Vedení magistrátu chce pokračovat v budování sítě kontaktních míst pro bydlení. Stejně tak plánuje další služby například v dluhovém poradenství. V sociálních službách prohlášení hovoří například o tvorbě "kapacit odlehčovacích a pobytových sociálních služeb pro potřebné seniory ve vysokém standardu péče" nebo o rozšíření nízkoprahových služeb pro osoby bez přístřeší.

V plánu je také rozšíření sítě center pro závislé, která jsou po zrušení centra v Praze 5 v metropoli jen dvě. Podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) je realistické zvýšení na pět, která by měla být v centru. "Narkoman nikdy nebude na okraji Prahy, ten bude vždycky v centru, kde se dá něco najít, kde se dá něco zcizit a kde se prostě ztratí v tom davu," řekl. "Na základě kompromisu ta kontaktní místa budou vznikat, ale ne násilím vůči městským částem," dodala Udženija.

Ve zdravotnictví plánuje koalice například jednat s Prahou 1, která provozuje Nemocnici Na Františku, o transformaci zařízení s využitím státních i evropských zdrojů. "Já bych byla nejraději, aby ji převzalo hlavní město jako příspěvkovou organizaci, ale to Praha 1 nechce," řekla Udženija. Koalice chce také zajistit rozšíření sítě pohotovostí, první již vedení města schválilo a měla by vzniknout v září právě v Nemocnici Na Františku.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny