počkejte prosím, zpracovávám data

Děti dokážou víc, než samy tuší. Stačí jim jen dát prostor.

25. 3. 2024 | Komerční sdělení


Už jste někdy slyšeli třeba o knihobudce, kterou zřídily děti z lovosické školy A. Baráka a která teď slouží všem jako veřejná knihovna?  A co takhle skupina školáků z Opavy, která uspořádala benefiční akci pro kočičí útulek, a vybrala tak finance pro ty, kteří je nejvíc potřebují? To jsou jen některé z projektů, které v minulém roce zorganizovaly samy děti s malou pomocí svých učitelů a s finanční a metodickou podporou od Nadace Via. 

V programu Dobro-druzi mají mladí lidé na 2. stupni základních škol a ze středních škol šanci zasáhnout do dění kolem sebe a skutečně něco změnit. Zapojení do programu otevře dětem dveře do světa, kde i malý nápad může mít velký význam. A učitelé jsou průvodci na této cestě objevování. Představte si, jaký pocit hrdosti a spokojenosti můžete pocítit, když uvidíte, co všechno vaši žáci dokážou, když jim dáte prostor a podporu. 

Sedmáci ze Základní školy Komenského mají to štěstí, že jejich učitelka Michaela Křivohlavová zařadila do projektové výuky „Jeden rok na planetě Zemi“.  Pak stačilo přihlásit se v jednoduchém formuláři do Nadace Via o podporu a věci vzaly rychlý spád. Dvě lektorky z Nadace Via pro ně uspořádaly workshop, na kterém probraly vše, co je pro organizaci takové akce udělat, domluvit a zařídit a pomohly dětem rozdělit jednotlivé role. Každému z nás jde něco lépe a Dobro-druzi jsou mimo jiné také o hledání a rozvíjení dětských schopností a kompetencí. Nakonec si děti sázení stromů v centru města dokonce i sami odmoderovaly! "Projekt si od samého začátku až do konce zařizovaly děti, vše si zvládly oběhat a vyřídit, včetně komunikace s nadací, bankou, městem, přípravu smlouvy k vysazení stromů... Je to opravdu ´jejich´ projekt a mám z toho velkou radost," řekla k tomu ředitelka školy. A jejich paní učitelka, která jim jako patronka byla po celou dobu laskavou podporou, přidává, že děti to velmi posunulo, zlepšily se jim vzájemné vztahy a hodně za ten rok dozrály. Další vyučující si teď prý chodí pro inspiraci. 

Ale jak to všechno s dětmi začít, zejména když je váš to-do list už tak přecpaný úkoly? Začněte malým brainstormingem ve třídě. Třeba u oběda, nebo při krátké přestávce. Nechte děti, ať přijdou s nápady na to, co by chtěly ve svém okolí zlepšit nebo na jakou dobrou věc by chtěly přispět. A pak? Pak už je to jen o malém kroku k akci a využití podpory, kterou Nadace Via nabízí – od financí až po metodické rady. 

Program Dobro-druzi není o velkých akcích a dlouhých projektech; je o sdílení, spolupráci a růstu. Je to příležitost ukázat dětem, že i ony mohou být změnou, kterou si přejí ve světě vidět. Přes 90 % účastníků potvrzuje, že chtějí v podobných aktivitách pokračovat. Přes 80 % z nich se zlepšilo v komunikaci. Umí naplánovat projekt, získat na něj zdroje, spolupracovat v týmu, ale třeba i s místním zastupitelstvem. Pokud dětem dáte svobodu připravit i organizovat akci po svém, připravíte je na život v komplexním a dynamickém světě. Tak proč to nezkusit? 

Nadace Via už víc než 25 let podporuje aktivní děti i dospělé v péči o místa, kde žijí. Provozuje také portál Darujme.cz, který organizacím umožňuje jednoduše získávat prostředky na svou činnost od svých dárců. V letošním roce se Darujme.cz nově otevírá i pro školy. Jak se dá Darujme.cz ve školách využít, si můžete přečíst třeba v tomto článku

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny