Bek: Koalice se bude před dalším projednáváním školské novely radit o postupu
6. 5. 2025
(čtk) Koalice se bude před dalším projednáváním školské novely radit o tom, jak dosáhnout jejího schválení. Novinářům to dnes po jednání se zástupci neziskových organizací řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Teoreticky podle něj existuje několik variant. Jednou je prosazení původní verze včetně převodu placení kuchařek, školníků a dalších nepedagogů na kraje a obce, řekl. Dalšími možnostmi je hledání kompromisu s opozicí či stažení varianty s převodem nepedagogů, uvedl. Jaký postup koalice zvolí, nechce Bek předjímat. Věří, že se novelu podaří tento měsíc ve Sněmovně úspěšně projednat.
Koalice chce změnu placení nepedagogů prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím dosud asi dva měsíce čeká na schválení Sněmovnou. Kromě sporného převodu nepedagogů obsahuje novela podle školských organizací mnoho pozitivních změn, které školy potřebují. Jedná se například o zajištění financování školních psychologů a speciálních pedagogů v běžných základních školách ze státního rozpočtu. Ukotvit by měla sociálního pedagoga jako pedagogického pracovníka. Úprava rovněž počítá se zavedením možnosti dát víc peněz školám, které vzdělávají například více dětí ze sociálně slabších rodin.
Nový systém financování mezd nepedagogů vláda původně navrhla zavést od letošního září. Po kritice, že by to znamenalo zásah do letošních rozpočtů obcí a krajů, koalice prosazuje změnu zavést od počátku příštího roku. Převod financování mezd nepedagogů na obce a kraje jako zřizovatele škol je terčem kritiky opozice, školských odborů a organizací i samospráv. Podle nich budou kraje a obce přes slíbené navýšení příjmů z daňových výnosů na nový systém doplácet.
"Pokud bychom přistoupili na to, že odložíme převod financování nepedagogů, může to usnadnit pojednávání v Poslanecké sněmovně. Ale na druhé straně to znamená, že budou pokračovat některé negativní tendence, které vidíme ve fungování škol," řekl Bek. Jednou z možných variant je podle něj i takzvané pevné hlasování zákona ve Sněmovně.
Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) novinářům řekla, že změnu nepovažují Piráti samu o sobě za špatnou, ale kvůli pozdnímu vyjednávání Beka může působit chaos. Ve středu budou Piráti chtít na plénu dolní komory slyšet od ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), s kolika penězi mohou školy od 1. ledna 2026 počítat, kolik peněz budou mít na nepedagogické pracovníky, ale také na školní pomůcky. "Není možné, aby v bohatším kraji bylo na učebnice a tablety, ale v chudších ne," uvedla.
Kvůli změně financování nepedagogů i návrhu na slučování malých škol jedné obce nepodpoří novelu školského zákona opoziční hnutí SPD, řekl novinářům poslanec Zdeněk Kettner (SPD). Novela podle něj přináší mnoho pozitivních věcí, jmenoval například pozici sociálního pedagoga. Zákon by podle něj Sněmovna bez přidání "poslaneckých přílepků" bez problémů schválila.
Koalice musí podle Beka zvážit náklady a rizika. Čas ve Sněmovně je podle něj poměrně omezený a koalice potřebuje projednat ještě několik důležitých novel zákonů. "Musí jít opravdu o společnou debatu s předsedy politických stran, takže teď nebudu říkat, co si myslím, že je nějaké pořadí těch variant," řekl. Každá má podle něj nějaké výhody a nevýhody. Schválení novely je podle něj pro koalici důležité. Postupem se podle něj bude zabývat dnes i koaliční rada.
Neschválení školské novely se obávají některé organizace ve školství. Tři desítky jich vyzvaly koaliční poslance ke stažení návrhu na převod placení nepedagogů na obce, kraje, informovaly v pondělí. Obávají se, že návrh zablokuje schválení celé novely.