počkejte prosím, zpracovávám data

V programu Erasmus míří z Liberce do ciziny stále méně studentů než před covidem

6. 6. 2023


(čtk) Studentů Technické univerzity v Liberci, kteří v programu Erasmus+ vyjíždějí studovat do zahraničí, i mladých mířících z ciziny za studiem do Liberce je stále méně než před koronavirovou pandemií. Počty účastníků se ale postupně zvyšují a vedení univerzity očekává, že by se na předcovidovou úroveň mohly vrátit v příštím akademickém roce, řekl mluvčí univerzity Radek Pirkl.

Liberecká univerzita vznikla z Vysoké školy strojní a textilní, dnes má sedm fakult a vědecký Ústav pro nanomateriály a pokročilé technologie. V Liberci letos studuje více než 6000 mladých lidí, z toho zhruba deset procent tvoří cizinci. V programu Erasmus+ přijíždělo v posledních letech před covidem do Liberce na studijní pobyty a stáže ze zahraničí okolo 250 studentek a studentů ročně a zhruba 200 jich vycestovalo do zahraničí.

V pandemií nejvíce postiženém akademickém roce 2020/2021 vycestovalo podle mluvčího liberecké univerzity jenom 47 studujících, o rok dříve jich bylo něco málo přes stovku a podobné to bylo také v minulém akademickém roce. "V tomto akademickém roce už ale máme 176 výjezdů do zahraničí přes Erasmus na studijní pobyt i studijní stáže, a 177 studentů naopak na studijní pobyt nebo stáž do Liberce přijelo, hlavně ze Španělska, Portugalska a Turecka," řekl Pirkl.

Liberečtí studenti vyjížděli a vyjíždějí nejčastěji do Portugalska, Španělska, Německa a Francie. "V kurzu jsou také skandinávské země a Nizozemí. K nám přijíždějí nejčastěji studenti a studentky z Turecka, Portugalska, Španělska a Francie," doplnil Pirkl. Nejaktivnější jsou v tomto směru studenti ekonomické fakulty a také fakulty přírodovědně humanitní a pedagogické. Ze zahraničí míří nejvíc studentů v rámci Erasmu na libereckou strojní fakultu a také na fakultu ekonomickou.

Erasmus je největší evropský program ve vzdělávání, začal v roce 1987 spoluprací 11 zemí. Česko se zapojilo v roce 1998. Program byl původně zaměřený jen na vysokoškoláky, v současnosti je otevřený také středoškolákům, žákům základních škol, pracovníkům s mládeží a nově také lidem, kteří se věnují amatérským sportovcům. Rozpočet Erasmu na roky 2021 až 2027 je 26,2 miliardy eur (téměř 620 miliard Kč), což je téměř dvojnásobek proti rokům 2014 až 2020.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny