počkejte prosím, zpracovávám data

Sportovní hry zrakově postižené mládeže 2023

12. 5. 2023


V pondělí 22. května 2023 startuje již. 26. ročník sportovních her zrakově postižené mládeže. Tato tradiční celonárodní soutěž ukáže sportovní dovednosti, obrovský elán a úsilí žáků se zrakovým postižením. Slavnostní zahájení proběhne v úterý 23. května v 9 hodin před atletickými závody pořádanými v areálu FTVS UK v Praze 6. Zde budou také probíhat showdownová utkání a goalball. Plavecké soutěže jsou plánované v Tyršově domě v Praze 1.

Hlavním pořadatelem letošních her je ZŠ pro žáky s poruchami zraku v Praze, jejímž zřizovatelem je Hlavní město Praha a čestným partnerem FTVS UK v Praze. Každý rok se v organizaci her střídají školy, které na území České republiky vzdělávají žáky se zrakovým postižením. Pořadatelství her na konkrétní školu vyjde vždy jednou za šest let. Tentokrát, vlivem covidu, je ZŠ ZRAK pořádá po osmi letech.

Záštitu nad touto akcí převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a paní Lenka Němcová, ředitelka odboru školství, mládeže a sportu MHMP. Sportovců se svými traséry a trenéry je téměř sto. Sportovci budou soutěžit v těchto v atletických disciplínách – běh 60 m a 600 m, skok daleký a hod míčkem. Dále v plaveckých soutěžích 25 m a 50 m prsa, 50 m volný způsob a štafeta družstev. Další speciální disciplíny jsou goalball a showdown. Žáci se na hry připravují celý rok, nominují se ve školních a krajských kolech. Účast na hrách je pro ně odměnou za celoroční svědomitou práci.

Děti jsou ubytované přímo v areálu FTVS UK v Praze, která se ochotně organizačně podílela na přípravě her a poskytla závodiště na atletiku, showdown i goalball. Poděkování patří také organizacím SABE, spol. s r.o., Nadace Leontinka, NF Českého rozhlasu Světluška, VZP ČR, spol. Spektrasol, Wiki hračky, Mattoni, a.s. Coca – Cola a.s., spol. Mozaik, s.r.o., ATS Praha, s.r.o., které poskytly drobné dárky pro děti i dílčí finanční podporu.

Hry jsou místem setkávání a zároveň navazování nových přátelství, je zde prostor pro výměnu názorů, rozhovorů a sdílení zkušeností. Součástí her jsou zajímavé doprovodné programy, které děti seznámí s hostitelským městem. Letos je naplánována slavnostní jízda parníkem po Vltavě, kde budou předána ocenění sportovcům a uskuteční se zde závěrečný společenský večer.

Martina Malotová,

zrakový terapeut a ředitelka Základní školy pro žáky s poruchami zraku, náměstí. Míru 19, Praha 2 

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny