počkejte prosím, zpracovávám data

Spolupráce Prahy a Středočeského kraje bude dál hlavně v dopravě a školství

13. 6. 2023


(čtk) Praha a Středočeský kraj budou pokračovat ve spolupráci zejména v dopravě a školství. V dopravě půjde například o budování veřejné dopravy propojující hlavní město s okolím, ve školství mimo jiné o spolupráci při budování školských kapacit nebo úpravách v oborové skladbě středního školství, společném jednání rady hlavního města a kraje to řekli členové vedení obou samospráv.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) po společném jednání uvedl, že metropole a Středočeský kraj jsou neoddělitelně propojené, Středočeši dojíždějí do Prahy za prací a Pražané jezdí ven z města za rekreací, případně se tam i stěhují. Středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) se vyjádřila podobně, zdůraznila, že do Prahy denně dojíždí na 300.000 Středočechů.

Náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib (Piráti) v souvislosti se spoluprací v dopravě zmínil společný projekt stavby tramvajové trati z Kobylis do Zdib. Středočeský krajský úřad podle něj do konce června podá žádost o územní rozhodnutí, trať by mohla stát v roce 2028. Jeho středočeský kolega Petr Borecký (STAN) dodal, že náklady na stavbu budou asi 2,5 miliardy a 85 procent by mohlo jít z fondů EU.

Další tratí propojující Prahu se Středočeským krajem má být trolejbus, který bude jezdit z Českomoravské do Brandýsa nad Labem. "Myslím, že dokončení by mohlo být už v roce 2026, opět za předpokladu, že nedojde k nějakým zásadním výhradám v povolovacím procesu," řekl Hřib. Město s krajem budou spolupracovat také na projektu natírání vlaků antigraffiti nátěry, společně soutěží i autobusové dopravce a připravují soutěž na vlakové spoje.

Ve školství se podle pražského radního Antonína Klecandy (STAN) obě politické reprezentace zabývají problematikou kapacity základních a zejména středních škol. "Společně budeme apelovat na stát, aby digitalizoval přijímací řízení na střední školy," uvedl. Dodal, že vedení města a kraje se shodla i na nutnosti vzniku fondu školské infrastruktury, kterým by stát podporoval výstavbu škol v regionech.

Další oblastí spolupráce má být úprava skladby oborů středních škol, kde jak Praha, tak kraj připravují dotazníkový průzkum mezi osmáky a deváťáky, na základě kterého chtějí vyhodnotit, jaké obory posílit či naopak omezit. Radní kraje Milan Vácha (STAN) uvedl, že na úpravách by měl spolupracovat i Národní pedagogický institut.

Představitelé Prahy a Středočeského kraje v lednu podepsali memorandum o spolupráci, které se týká kvality života obyvatel, technické a dopravní infrastruktury, životního prostředí, školství a dalších oblastí. "Možná, že ho v některých bodech ještě doplníme," řekl dnes Svoboda.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny