počkejte prosím, zpracovávám data

První verze úprav vzdělávání v základních školách by mohla být na jaře 2023

21. 10. 2022


(čtk) První verzi plánu, jak by se mělo upravovat vzdělávání v základních školách, by mohl mít Národní pedagogický institut (NPI) hotovou na jaře příštího roku. Návrh modernizovaného učebního plánu by měl institut ministerstvu předložit na podzim. Na konferenci k úpravám vzdělávacího programu, kterou pořádala Stálá konference asociací ve vzdělávání a spolek EDUin, to řekl Kamil Ubr z NPI. Ministerstvo zatím neschválilo návrh koncepce, podle níž by se měly změny ve vzdělávání dělat.

O potřebě revize takzvaných rámcových vzdělávacích programů, které určují učivo ve školách, se hovoří zhruba od roku 2016. Loni na podzim ministerstvo ustanovilo expertní panel, který měl za úkol připravit návrh koncepce pro potřebné změny. Návrh takzvaných hlavních směrů revize předal v polovině června na ministerstvo.

Práce na změně vzdělávání jsou podle Ubra na začátku. Letos by měly pracovní skupiny NPI podle něj nastínit, jak budou stanoveny klíčové kompetence a gramotnosti pro mladé lidi či průřezová témata. První verze podoby úprav učiva by mohla být připravena v dubnu či v květnu příštího roku. Následovat bude připomínkové řízení a zapracování připomínek do návrhu. Ministerstvu školství by ke schválení měl NPI dokument předložit na podzim 2023.

Návrh koncepce revize učiva pro základní školy se aktuálně na ministerstvu připomínkuje za účasti České školní inspekce a NPI. V následujících dnech se podle předsedy expertního panelu Jana Jiterského budou mimo jiné řešit připomínky inspekce. Návrh by se po vypořádání připomínek podle něj mohl schválit v následujících dvou týdnech.

Rámcové vzdělávací programy (RVP) nahradily v roce 2005 dřívější jednotné osnovy. Na rozdíl od nich neurčují vzdělávací plány, co se má učit v jednotlivých ročnících. Popisují, s čím se má žák seznamovat na různých stupních vzdělávání a co má umět na konci. Dávají školám větší volnost pro tvorbu vlastních vzdělávacích plánů, které se tak od sebe mohou lišit.

Vláda slíbila úpravy učebních plánů ve svém programu. Důraz by se měl klást mimo jiné na občanské vzdělávání, finanční a mediální gramotnost. Podle předběžných odhadů by mohly první základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií začít výuku podle upravených RVP od září 2024 v prvních a šestých ročnících. Jako povinné se budou upravené RVP zavádět postupně od září 2025. Ve všech ročnících by se podle nového programu mělo učit od září 2029.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny