počkejte prosím, zpracovávám data

ÚS se zastal rodiny, která postiženému chlapci přispívala na asistentku ve škole

5. 12. 2023


(čtk) Ústavní soud (ÚS) se zastal rodiny, která zdravotně postiženému chlapci finančně přispívala na služby asistentky ve škole. O žalobě, která zdůrazňovala právo na bezplatné vzdělávání, znovu rozhodne soud v Kolíně. Musí se zabývat tím, zda škola skutečně neměla možnost získat prostředky na asistenci v potřebném rozsahu z veřejných zdrojů a že by pro ni hrazení nákladů v plné výši z vlastního rozpočtu znamenalo nepřiměřenou zátěž.

Úspěšnou ústavní stížnost podával chlapec a jeho matka. Žaloba míří na základní školu v Týnci nad Labem na Kolínsku, týká se situace zhruba před deseti lety.

Chlapec potřeboval ve škole výpomoc pedagogické asistentky. Zpočátku vše hradila škola, později musela rodina začít přispívat. Spatřovala v tom porušení práva na bezplatné vzdělávání.

Rodina se prostřednictvím žaloby domáhala písemné omluvy a náhrady škody 165.880 korun a dále zadostiučinění 65.000 korun za újmu způsobenou údajně diskriminačním jednáním školy.

Okresní soud v Kolíně a Krajský soud v Praze však dospěly k závěru, že v daném případě už nešlo o službu pedagogické asistence, ale rozsáhlejší osobní asistenci. Poukázaly na to, že škola chlapce přijala a integrovala v normální třídě.

Nyní se soudy budou žalobou a postupem školy zabývat znovu. Musí například důkladněji rozlišit pedagogickou a osobní asistenci.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny