počkejte prosím, zpracovávám data

Benešov chce v bývalých Táborských kasárnách vybudovat školu pro 900 žáků

24. 1. 2024


(čtk) Benešov chce v bývalých Táborských kasárnách vybudovat základní školu pro 900 žáků. Šlo by o svazkovou školu, kterou by navštěvovaly i děti z okolních obcí. Radnice prověřuje, zda by zařízení mohlo vzniknout přestavbou hlavní kasárenské budovy, nebo by bylo výhodnější ji zbourat a na jejím místě postavit nový objekt, řekl místostarosta Jakub Hostek.

Město má připravený stavební plán, v němž shromáždilo všechny požadavky, které by budova měla splňovat. "Nyní se prověřuje, zda je hlavní budova k tomu vhodná, případně jak by se musela upravit," uvedl Hostek. Celý projekt a výstavba zaberou podle radnice pět až deset let, stavět by se mohlo metodou Design and Build, tedy navrhni a postav.

Takzvaný bigopalác je podle předběžného posouzení z hlediska statiky v pořádku, podle starosty Jaroslava Hlavničky (Volba pro Benešov) je v dobrém stavu a má i vhodné vnitřní uspořádání. Musela by však vzniknout přístavba pro jídelnu a družinu. Studie má ale přihlédnout i k ekonomickým aspektům. "Prověří i to, zda se vyplatí to zbourat, či ne," dodal Hlavnička.

Svazková škola je zařízení zřizované dobrovolným svazkem obcí, více než šestnáctitisícový Benešov chce jejím založením do budoucna vyřešit nedostatek míst ve školách ve městě i nejbližším okolí. Do svazku by se podle Hostka zapojily hlavně obce, s nimiž má Benešov uzavřeny dohody o spádovosti a které nyní využívají kapacitu benešovských škol.

Podle mluvčí radnice Terezy Lípové má Benešov tyto dohody s obcemi Kozmice, Petroupim, Soběhrdy, Chrášťany, Mrač, Václavice, Čakov, Chlístov, Struhařov a Teplýšovice. "Lze tedy předpokládat, že bychom tyto obce oslovili i v rámci zapojení do svazkové školy," dodala mluvčí.

V části Táborských kasáren začala už dříve bytová výstavba, která se řídí regulačním plánem. V pětadvacetihektarovém areálu se počítá i s občanskou vybaveností. Kromě školy by měla v chátrajícím brownfieldu vzniknout také školka, parkovací dům nebo sportoviště.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny