počkejte prosím, zpracovávám data

MŠMT: Uznávání vzdělávání Ukrajinců ze škol v Evropě bude řešit pracovní skupina

10. 10. 2022


(čtk) Podobu uznávání vzdělávání ukrajinských dětí ze škol v evropských zemích by měla řešit nová pracovní skupina. Na potřebě jejího zřízení se na jednání v ukrajinském Ivano-Frankivsku shodli ukrajinský ministr školství a vědy Serhij Škarlet s ministry školství Estonska, Lotyšska, Litvy a zástupci polského a českého ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Vznik skupiny bude iniciovat Ukrajina, sdělila  mluvčí MŠMT Aneta Lednová.

Na vzniku pracovní skupiny se zatím podle ní dohodlo pět zemí v Evropě, kde nyní evidují nejvyšší počty ukrajinských uprchlíků. V budoucnu by se podle předpokladů mělo zapojit rovněž Slovensko, dodala. Detaily k ustanovení pracovní skupiny zatím nejsou známé, podle Lednové se budou řešit v následujících týdnech.

Uznávání vzdělání ukrajinských dětí, které dosáhnou v jiných zemích, na Ukrajině, označil ukrajinský ministr školství za klíčové téma. Podle něj je potřeba rodiče školáků z Ukrajiny více informovat o tom, že je uznávání vzdělání ze škol z jiných států možné.

Přesný počet ukrajinských dětí, které chodí do škol v Česku, není jasný. Podle ministerstva školství se vyjasní v listopadu. Podle MŠMT nastoupilo do českých škol už v minulém školním roce 39.380 ukrajinských uprchlíků. V novém školním roce jich školy přijaly dalších 27 936.

Nejvíc, a to 52 107 dětí z Ukrajiny, registrují základní školy. V mateřských školách je jich zapsáno 10 439, ve středních 4523, na konzervatořích 131 a ve vyšších odborných školách 116. Na vysokých školách aktuálně studuje 5500 ukrajinských studentů, řekla na tiskové konferenci České konference rektorů náměstkyně ministra školství pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Radka Wildová.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny