počkejte prosím, zpracovávám data

Pardubická škola upeče na Vánoce pro zákazníky 320 kilogramů cukroví

10. 12. 2025


Vánoční období je pro studující oboru cukrář na Labské střední škole v Pardubicích nejhektičtější období. Od října začínají péct korpusy, aby všechno do druhé poloviny prosince stihli. Zákazníkům letos dodají 320 kilogramů vánočního cukroví a 100 kilogramů vánoček, řekla mistrová odborného výcviku Veronika Danihelková.

"Musíme pilně pracovat, abychom všechno stihli. Začínáme lineckým, vaflovým těstem, následují rohlíčky, košíčky. Rohlíčky a další se potřebuje krásně odležet, pak je nejlepší. Jen co skončí cukroví, začínáme péct vánočky," řekla mistrová.

Těsto na cukroví dělají cukrářky zásadně z másla, protože je to na výsledku znát, je chutnější. Letos je v nabídce 12 druhů, bývalo i víc, ale podle mistrové je lepší jich udělat méně, a raději se ve školní cukrářské výrobně zaměřují na kvalitu. "Je důležité ji udržet i v takovém množství. Už víme, co zákazníci chtějí, každý rok pár druhů obměníme, ale jinak nabídku necháváme v podstatě stejnou," řekla Danihelková. Letos kilogram cukroví přijde na 890 korun.

Škola by mohla přijímat objednávek mnohem víc, zájem je velký, ale nemůže překračovat výrobní a skladovací kapacitu cukrářské dílny. Oblíbené jsou například tmavé trubičky plněné karamelovým máslovým krémem, v krabičce pro zákazníky budou i maková kolečka s citronovou náplní, linecké hvězdičky nebo medvědí pracny či medovníčky. Na výrobě se podílejí studentky všech ročníků. Dnes cukrářky plnily griliášové kornoutky máslovým krémem a pak je máčely do čokolády.

"Chtěla jsem tuhle práci dělat od dětství, pomáhala jsem mamce a babičce s pečením. Zamilovala jsem si to. Mě ta práce ve škole baví, takže nemyslím na to, že toho musím udělat hodně," řekla studentka druhého ročníku Adéla Krámová.

Tříletý obor cukrář na soukromé škole studuje okolo 60 mladých lidí, většinou se na něj hlásí dívky. "Obecně je teď zájem o gastronomii, protože se absolventi v oboru uplatní. Dobré a šikovné lidi hledají podniky neustále. Když jsme měli den otevřených dveří, byl rekordní zájem, na tento obor se přišlo podívat velké množství lidí," řekla zástupkyně ředitelky Jana Šimečková.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny