počkejte prosím, zpracovávám data

O zápisy dětí Ukrajinců na ústecké základní školy nebyl velký zájem

8. 6. 2022


(čtk) Příliš velký zájem nedoprovázel úterní zápisy dětí ukrajinských uprchlíků na ústecké základní školy. Podle náměstka primátora pro školství Michala Ševcovice (PRO Zdraví a Sport) se zapsalo asi 30 dětí. Nejvíc, a to šest, jich dorazilo na základní školu Elišky Krásnohorské, pět na základní školu Stříbrnickou a i v ostatních školách to byly pouze jednotky dětí. 

"Pro mě bylo překvapivé, že moc dětí nepřišlo, očekávali jsme větší zájem," uvedl Ševcovic. Jedním z důvodů podle něj zřejmě je, že jsou v současné době na Ukrajině školní prázdniny. "Část rodin se možná na Ukrajinu na léto vrátí a v září přijedou zpátky. Je možné, že část rodičů s dětmi nepřišlo, protože neví, jak to v září bude a nechtěli děti tomu procesu vystavovat," sdělil Ševcovic.

Žádné dítě například v úterý k zápisu nedorazilo na základní školu Neštěmická. Zástupce ředitele Martin Vlček, který měl zápisy na starost, byl celé odpoledne připraven ve své kanceláři. "Tento zápis je zvláštní tím, že je realizován pouze v souvislosti s krizí na Ukrajině. Jinak každoročně pořádáme zápisy pro děti od šesti let, při těch běžných zápisech mohli přijít i cizinci," řekl ČTK Vlček. Podle něj by měly dvě matky se svými dětmi dorazit v pátek, z původního termínu se omluvily.

Na základní školu v současné době dochází osm dětí, jeden žák se vrátil zpět na Ukrajinu. "Na prvním stupni jsou dva žáci, zbytek je na druhém stupni," doplnil zástupce. Děti se podle něj adaptovaly velmi rychle a jsou spokojené. Na škole se jich ujala koordinátorka, která mluví ukrajinsky. Věnuje se jim dvě hodiny po začátku vyučování, poté se žáci účastní běžné výuky s ostatními spolužáky.

Ve středu 15. června se v krajském městě uskuteční zápisy do mateřských škol pro Ukrajince. Zatímco kapacita na základních školách se pohybuje okolo 200 volných míst, na mateřských školách je to zhruba o 130 míst méně. Město se proto rozhodlo, že v případě většího zájmu, zřídí jednu školní skupinu v jeslích v Neštěmicích a jednu třídu v Mojžíři v mateřské škole Pastelka. Bude to asi 50 míst.

V obou kolektivech bude ukrajinsky mluvící personál. "Máme vytipované zaměstnance z řad Ukrajinců, kteří mají třeba pedagogické vzdělání," uvedl Ševcovic. Na dovybavení zařízení schválila rada přes 150.000 korun. Třída a skupina se otevřou v případě, že se vyčerpá kapacita v ostatních mateřských školách. "Domnívám se, že se příští týden všechny kapacity obsadí. My jsme připraveni děti i přerozdělovat v rámci školek ve městě," doplnil náměstek.

Rada podle náměstka schválila také uzavření darovací smlouvy s Nadačním fondem Energie pomáhá patřící ústeckému patriotovi a podnikateli Aleši Grafovi a jeho manželce. Smlouva spočívá ve vyplacení zhruba 850.000 korun, které pokryjí náklady na školní obědy pro ukrajinské děti.

V ústeckých základních školách je přes 300 dětí z Ukrajiny. V mateřských školách je okolo 15 dětí.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny