počkejte prosím, zpracovávám data

Balaš chce po Praze data ke školským kapacitám v metropoli

12. 4. 2023


(čtk) Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) dnes odeslal starostkám a starostům pražských městských částí dopis, ve kterém je vyzval k doplnění podkladů v souvislosti s jejich nedávnou žádostí o státní podporu výstavby nových škol v metropoli, informovala o tom mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Před jednáním o případném novém dotačním programu, které starostové požadují, chce ministr znát informace o počtu školských budov, bytové výstavbě či demografii.

Mateřské a základní školy v metropoli zřizují městské části, magistrát provozuje střední, vyšší odborné, speciální, jazykové a základní umělecké školy. Zástupci pražských samospráv ministra koncem března dopisem vyzvali k tomu, aby MŠMT zřídilo nový dotační program určený pro stavby a rekonstrukce školských budov. Zároveň starostové Balaše požádali o setkání k tomuto tématu, na kterém ho chtějí seznámit s nejnovějšími daty.

Ministr podle Lednové dnešním dopisem starosty vyzval, aby před zahájením diskusí doložili, že hlavní město není objektivně schopno naplnit své zákonné povinnosti v zajištění školských kapacit vlastními zdroji, tedy zejména z peněz rozdělovaných samosprávám v rozpočtovém určení daní. Ministr také podle mluvčí v dopise napsal, že MŠMT i přes to, že není zřizovatelem škol, dlouhodobě usiluje o zlepšení situace.

Ministr chce po samosprávách informace o tom, kolik školských budov Praha reálně využívá a kolik jich je pronajato soukromým či církevním provozovatelům. Dále ho zajímají data o bytové výstavbě v posledních 20 letech a počtu vybudovaných míst ve školách a školkách pro nové obyvatele metropole. Město má předložit také demografickou analýzu v podrobnosti jednotlivých městských částí a informaci o tom, kolik škol a školek má vzniknout v nových developerských projektech. "Po doložení výše uvedeného je MŠMT připraveno se zástupci pražských starostů a zástupci hlavního města Prahy diskutovat," uvedla mluvčí.

Podle zástupců vedení Prahy i městských částí jsou školské kapacity v mateřských, základních i středních školách vyčerpány a na stavbu nových a rekonstrukce a rozšiřování stávajících potřebují magistrát a radnice miliardy, které nemají. V metropoli také není možné pro stavby škol využívat evropské peníze a hlavní město zajišťuje místa nejen pro děti Pražanů, ale i třeba pro tisíce středočeských dětí a cizince. Situaci zhoršila rovněž vlna uprchlíků z Ruskem napadené Ukrajiny, z nichž většinu tvoří ženy a děti.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny