počkejte prosím, zpracovávám data

Městská část Praha 5 zřídí školní třídy v bývalém kulturním centru

3. 5. 2022


(čtk) Praha 5 zřídí dočasné detašované pracoviště Základní školy Nepomucká v bývalém kulturním centru Poštovka, rozhodli radní městské části. Má sloužit do doby, než městská část v Košířích postaví novou školu. Podle zástupců radnice je budova pro účely školství vhodná, protože dříve sloužila jako mateřská škola. Radnice nyní připravuje stavební úpravy a nové učebny chce spustit od příštího školního roku.

V Košířích je nedostatek míst v základních školách, což kritizují místní spolky. Městská část se nedávno dohodla s magistrátem na tom, že od něj získá areál speciální školy V Cibulkách, kde vybuduje velkou školu. Výměnou radnice přenechá městu pozemky poblíž základní školy Nepomucká, kde přestavbou nynějšího dřevěného pavilonu vzniknou moderní prostory pro děti s autismem.

Aby radnice do výstavby nové školy zajistila místa pro všechny děti, rozhodlo se vedení městské části pro vytvoření dočasného pracoviště zahlcené Základní školy Nepomucká ve zrušeném kulturním centru. "Objekt má veškeré parametry školní budovy jako například dostatečné sociální zázemí nebo velikost tříd. Podle potřeby připravíme jednu nebo dvě třídy včetně výdejny obědů," uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

V budově v v Zahradníkově ulici dříve bylo komunitní centrum, které radnice zrušila a plánovala tam vybudovat domov s pečovatelskou službou. "Škola je dobře dostupná s parkováním pro osobní auta, zároveň však nejde o dopravně frekventované, nebezpečné místo," dodala Zajíčková. Radnice také zajistí každodenní ranní svoz prvňáčků z celé lokality Cibulek.

Ohledně školství se na radnici Prahy 5 objevily spory v souvislosti s tím, že starostka Zajíčková má od městské části pronajatou školskou budovu v Plzeňské ulici pro soukromé gymnázium, které vlastní. Podle kritiků by ji měla přenechat původnímu účelu základní školy a nebylo by nutné utrácet stamiliony za novou budovu. Starostka před časem uvedla, že s ohledem na demografii je školství třeba řešit budováním nových zařízení. "V rostoucím městě logicky nemůže být řešením vyhazování dětí ze starých budov ve prospěch dětí nových, přitom proti sobě stavět rodiče a dělat z toho nástroj boje o radnici," sdělila s tím, že problém by se tím pouze odsunul.

Podle demografické prognózy, kterou si Praha 5 dříve nechala zpracovat před více než dvěma lety, stoupne do konce roku 2030 zejména vlivem nové výstavby počet obyvatel Prahy 5 ze současných zhruba 86 000 o 12 000 až 19 000 lidí. Výrazně má vzrůst počet dětí i seniorů. Proto bude nutné zajistit dalších 1500 míst v základních školách. Kromě plánované školy v Košířích mají další vzniknout ve vznikající čtvrti Smíchov City a na Barrandově.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny