počkejte prosím, zpracovávám data

Začíná platit vyhláška, která má usnadnit rozšiřování kapacit škol

1. 7. 2024


(čtk) O podobě a chodu školy budou moci více rozhodovat ředitelé a zřizovatelé. Změnu přinese podle předkladatelů hygienická vyhláška, která dnes začíná platit. Vyhláška by měla podle předkladatelů zřizovatelům umožnit i snadněji navyšovat kapacity škol. Ve školách a školských zařízeních například budou moci být společné toalety. Proti tomu se dříve ohrazovali například někteří poslanci zdravotního výboru či odbory. Dříve vznikla proti vyhlášce i petice.

Hygienická vyhláška nově neupravuje stavebně technické požadavky, jako je například oplocení pozemku škol nebo počet záchodů či umyvadel. Těmi se zabývá vyhláška ministerstva pro místní rozvoj. Konkrétní rozhodnutí o uspořádání toalet bude na zřizovatelích, ti by měli rozhodnout podle potřeb dané školy. Hygienická vyhláška také nově nestanovuje takzvané plošné ukazatele, tedy počet metrů čtverečních na jednoho žáka.

Odbory v připomínkách zároveň požadovaly, aby školky měly vlastní venkovní plochu, například zahradu. Podle vyhlášky ale mohou využít i jinou podobnou venkovní plochu v docházkové vzdálenosti. Ta musí odpovídat věku a fyzické zdatnosti dětí. Podobně je to i u základních a středních škol s plochou určenou pro sport a tělesnou výchovu.

Vyhláška také upravuje přístup žáků k pitné vodě. Na každém patře bude muset být umístěný alespoň jeden zdroj tekoucí pitné vody, například pítko, které musí být umístěné mimo prostory hygienického zařízení. Pokud budou mít školy v každé třídě umyvadlo s pitnou vodou, pak pítko na patře mít nemusí. Školy budou moci mít i nadále umyvadla ve třídách. Nová hygienická vyhláška i nadále upravuje požadavky na větrání nebo osvětlení.

Podle zástupců ODS by vyhláška měla usnadnit rozšiřování kapacit škol, pomoci by měla se snadnějším rozšiřováním kapacit stávajících škol i se stavbou nových.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny