počkejte prosím, zpracovávám data

Děti uprchlíků by mohly začít chodit do dětských skupin, souhlasila vláda

10. 3. 2022


(čtk) Do dětských skupin by mohly začít brzy chodit i děti ukrajinských uprchlíků. Na místa by přispíval stát. Běženci s postižením či ve vyšším věku by pak mohli využívat sociální služby, měli by je zdarma. Úhradu by zajistil rozpočet. Počítá s tím návrh zákona s opatřeními kvůli ruské invazi, který schválila vláda. Na tiskové konferenci to oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Normu dostane Sněmovna, projednávat by ji mohla v příštích dnech. Pravidla by měla platit dočasně, a to do konce března příštího roku.

Podle údajů ministerstva práce ke 4. březnu v Česku fungovalo 1279 dětských skupin s 16.780 místy. Jsou pro děti od půl roku do nástupu do školy. Návrh zákona počítá s tím, že by do nich mohly začít chodit děti uprchlíků. Navštěvovat by mohly i firemní skupiny, které se nyní mohou starat jen o potomky zaměstnanců. Opatření má přispět k integraci příchozích dětí i dospělých, kteří budou moci začít pracovat.

Stát nyní poskytuje příspěvek na místo pro ty děti, jejichž rodiče pracují, podnikají, studují či si zaměstnání hledají. Nově by ho platil i za místo pro děti uprchlíků. Denní úhrady od státu za provoz a mzdy stanovuje ministerstvo školství, částky se valorizují. Pro letošek státní příspěvek na místo pro dítě do tří let činí zhruba 10.000 korun měsíčně, pro starší děti pak kolem 6000 korun. Při obsazení místa na méně hodin za den je částka nižší. Další peníze se poskytují na stravu.

Uprchlíci by podle připravovaného zákona mohli také využívat sociální služby. Senioři a postižení by mohli o poskytování péče požádat. Úhrady za pomoc a podporu by platit nemuseli, poskytovatelům by je zaplatil stát.

Příchozí z Ukrajiny by mohli v dětských skupinách a sociálních službách podle návrhu zákona také pracovat. Potřebné vzdělání či praxi by doložili čestným prohlášením.

Výdaje je podle ministerstva práce obtížné odhadnout, záviset budou na počtu běženců. Pokud by do dětských skupin chodilo 2000 dětí rok, rozpočet by to mohlo stát asi 160 milionů korun. Za péči o 5000 dětí by stát vydal asi 400 milionů korun. Díky zaměstnání příchozích v dětských skupinách či sociálních službách by vybral víc na daních a odvodech.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny