počkejte prosím, zpracovávám data

Zájem o kroužky v Olomouckém kraji je velký, zdražení to neovlivnilo

2. 10. 2023


(čtk) Zájem o dětské kroužky v Olomouckém kraji je podle zástupců domů dětí a mládeže a středisek volného času velký, někde převyšuje poptávka nabídku. Na zájmu rodičů a dětí nemělo vliv ani jejich zdražování, ke kterému museli provozovatelé přistoupit především v loňském roce, ale v některých případech také letos. Ceny kroužků jsou podle jejich organizátorů pro rodiče i nadále přijatelné. Největší zájem je dlouhodobě o tvořivé, ale i pohybové kroužky. Nejoblíbenější bývají obsazeny už v den jejich vypsání.

Například Dům dětí a mládeže Olomouc nabízí letos více než 200 kroužků, nejrychleji jsou obsazeny keramické a výtvarné kroužky, ale také například parkour, taneční kroužky i programování. "Za poslední roky se zvedl zájem o účast na kroužcích zhruba v řádech stovek účastníků. V roce 2021/2022 to bylo zhruba 2500 účastníků, 2022/2023 2750 účastníků a letos máme zatím přes 3000 přihlášek," uvedl za dům Radek Ježowicz. Letos se podle něj cena kroužků nezvýšila, naposledy se zdražovaly loni. "Na zájem ze strany veřejnosti to nemělo žádný vliv. Naše ceny jsou i po zvýšení relativně nízké - pohybují se průměrně kolem 1000 korun na pololetí," doplnil Ježowicz.

Vyšší zájem zaznamenává také Středisko volného času Doris v Šumperku. "Zájem o naše kroužky se vrací k normálu, tedy k číslům charakteristickým před covidem. K dnešnímu dni máme letos asi o deset procent větší počet přihlášených než v loňském roce. Prozatím evidujeme téměř 1805 přihlášek. Zájemci se stále hlásí," řekla za organizaci Petra Müllerová. Doplnila, že pro letošní školní rok je tradičně největší zájem u dětí o kroužky taneční a sportovní, naopak menší zájem je u kroužků tvořivých. "Ceny kroužků jsme i v letošním roce navýšili, v průměru asi o 15 procent. Zvýšení určitě nemá vliv na případný odliv zájemců. Běžně rodiče děti hlásí i nadále do dvou až třech kroužků," doplnila Müllerová.

Zhruba stejný zájem jako v předchozích letech zaznamenává Středisko volného času Atlas a Bios v Přerově, které nabízí každoročně zhruba 160 kroužků, patří mezi ně i novinky jako kroužek Ze života hmyzu, Králičí hop či kroužek ornitologický. "Zatím asi největší zájem je v letošním roce o různé pohybové, výtvarné a rukodělné aktivity," řekla ředitelka střediska Blanka Mašková. Podle ní je zájem rodičů velký díky kvalitní nabídce, ale i přijatelným cenám. " V loňském roce jsme ceny navýšili o avizované zvyšování nákladů na činnost, v průměru o 15 procent, což široká veřejnost chápala a respektovala. V letošním roce jsou ceny ponechány," dodala ředitelka.

Mírné zvýšení cen se nepromítlo do zájmu o kroužky ani v olomoucké Pevnosti poznání. "Zájem o kroužky v Pevnosti poznání je prozatím konzistentní. Nepociťujeme ani výrazný pokles ani nárůst zájmu. Cenu jsme zvedli o 20 korun za lekci. Z našeho pohledu se to na zájmu o kroužky neprojevilo," řekla mluvčí muzea Martina Vysloužilová. Největší zájem je podle ní o kroužky v kreativní dílně, již tradičně se velkému zájmu těší i kroužek Malý vědec.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny