počkejte prosím, zpracovávám data

Začíná akce Pěšky do školy, má zlepšit pohyb dětí a omezit jízdy aut

18. 9. 2023


(čtk) Dnes začíná sedmý ročník akce Pěšky do školy, která se koná jako součást Evropského týdne mobility. Jejím cílem je zlepšit pohyb dětí a omezit jejich dovážení do škol auty. Zapojit se mohou školy, jednotlivé třídy nebo rodiče s dětmi. Letos se výzvy zúčastní 439 škol, z toho 378 základních, devět středních a 52 mateřských. Celkem se zapojí více než 100 000 dětí. V zemi je podle statistik ministerstva školství zhruba 4260 základních škol.

Čím méně aut podle organizátorů přijede až před školu, tím bezpečněji a příjemněji tam bude. "Pěšky do školy snižuje počet aut před školami v dobu konání akce. Před některými školami nezastavilo žádné auto, průměrně se počet aut před zapojenými školami snížil o polovinu," uvedli pořadatelé výzvy po loňském ročníku. Děti mohou do školy dorazit také na kole, na koloběžce, skateboardu nebo i městskou hromadnou dopravou.

Čím déle podle organizátorů akce ve škole trvá, tím větší je pravděpodobnost, že změna dopravního chování bude mít trvalý charakter. "Obzvláště školy, které se zapojují pravidelně, pozorují trvalý pokles dětí dovážených do školy autem. Účast v soutěži o třídu, která nejvíce chodí, zvyšuje motivaci k pěší dopravě a může pozitivně ovlivnit zažité způsoby dopravy," dodali.

Podle průzkumu, který autoři projektu prezentovali, si téměř dvě třetiny učitelů myslí, že je před jejich školou příliš velký provoz. Třetina z nich uvedla, že řidiči porušují dopravní předpisy. Jako problém někteří vidí také chybějící stojany na kola a koloběžky. Podle pětiny kantorů ale nejsou bezpečné ani pěší cesty vedoucí ke škole.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny