počkejte prosím, zpracovávám data

Novoměstské gymnázium chce učebny s moderními technologiemi

29. 3. 2023


(čtk) Gymnázium Vincence Makovského v Novém Městě na Moravě chce v podkroví vybudovat nové učebny se zaměřením na moderní technologie. Žáci by díky tomu mohli mít k dispozici 3D tiskárny, frézy, malý CNC stroj nebo laserovou řezačku. Technické vzdělávání je podle ředitele školy Jiřího Maděry na gymnáziu podporované dlouhodobě i díky odbornosti pedagogů. Řadu let také pořádá konferenci Počítač ve škole. Její 20. ročník se uskuteční od 4. do 6. dubna.

"Mám vynikajícího kolegu, pana (Miloše) Bukáčka, který je špičkou v rámci kraje a propagátor moderních technologií. Navíc je to osoba, která je letos již dvacátým rokem hlavním organizátorem konference Počítač ve škole, což je celorepubliková akce. Setkávají se na ní učitelé z celé republiky, přijíždějí sem firmy a představují tady své výrobky, moderní technologie do škol," řekl Maděra.

V dosud nevyužívaném podkroví by podle něho měla být polytechnická dílna, dílna 3D technologií, multimediální dílna a dílna jazyková.

"Gymnázia budou do budoucna patřit k pilířům našeho vzdělání. Lidé by se měli naučit se učit, protože vývoj světa jde tak strašně dopředu, že všeobecné znalosti umožní těm lidem jednodušeji se přizpůsobit. Ten, kdo se umí učit, umí pracovat s moderními technologiemi, bude mít, myslím si, do budoucna otevřené dveře," řekl Maděra.

Modernizovat se podle něho musí i způsob výuky cizích jazyků, nová učebna umožní propojení s knihami, videi a filmy. V multimediálním studiu by měli být žáci schopni natáčet videa a zpracovávat rozhovory. "Tak, aby se učili zacházet s těmito technologiemi, které dnes hýbou světem. V polytechnické dílně budeme pracovat s roboty a dalšími technologiemi," řekl Maděra.

Kraj Vysočina, který je zřizovatelem gymnázia, chce na nové učebny získat dotace z Integrovaného Regionálního operačního programu. Odhadované náklady jsou podle náměstka hejtmana Vysočiny Vladimíra Novotného (ČSSD) přes 12 milionů korun. Dokončené by mohly být v roce 2025.

Podle Maděry bude součástí úprav i výměna střechy a vybudování sociálního zařízení. Bezbariérovost zajistí kromě nynějšího výtahu nový schodolez. "Dojde tím i k zateplení budovy, takže energetickým úsporám a hlavně k lepšímu využití," řekl Maděra. Nové technologické centrum školy by podle něho mohla v odpoledních hodinách využívat i veřejnost.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny