počkejte prosím, zpracovávám data

Doučování placené z Národního fondu obnovy bude pokračovat do konce srpna

24. 1. 2023


(čtk) Doučování které má podpořit vzdělávání dětí po výuce na dálku v době epidemie covidu-19, bude pokračovat do konce srpna. Na letošní rok je z evropských peněz na doučování vyčleněno asi 400 milionů korun, tedy o 100 milionů víc než loni. Peníze z Národního plánu obnovy (NPO) pošle školám a neziskovým organizacím ministerstvo školství (MŠMT). Vyplývá to mimo jiné z informací na metodickém portálu edu.cz.

Organizace mohou peníze využít stejně jako v minulých letech na individuální nebo skupinové doučování žáků ohrožených špatným prospěchem. Loni úřad na doučování vyčlenil asi 300 milionů, o rok dříve to bylo asi 340 milionů korun, letos to má být 400 milionů korun. Veřejné školy dostanou peníze automaticky prostřednictvím krajských úřadů, soukromé a církevní školy o ně musí požádat na ministerstvu, uvedla vedoucí oddělení rovného přístupu ke vzdělávání MŠMT Aneta Nekvindová.

V první části loňského roku využil možnost doučování každý čtvrtý žák základní školy a pátý student střední školy, uvedl již dříve za Národní pedagogický institut (NPI) Tomáš Machalík. Od ledna do srpna 2022 podle něj organizovalo doučování po distanční výuce asi 80 procent základních a 65 procent středních škol. Doplňující výuky se účastnilo zhruba 300.000 žáků základních a středních škol, což bylo asi o pětinu dětí více než na podzim roku 2021. Tehdy se zapojilo 22 procent dětí a studentů, kteří měli na doučování nárok.

Školy nyní ministerstvu hlásí, jak žáky doučovaly od září do prosince 2022. Údaje musí úřadu předat do konce února. Vykazovat budou mimo jiné kolik žáků a studentů se doplňující výuky účastnilo a kolik hodin se konalo.

Ministerstvo podle Nekvindové pracuje na programu, který by podporoval školy s vyšším počtem znevýhodněných žáků. Cílem je dlouhodobý systém financování těchto škol, tedy nikoliv prostřednictvím jednotlivých projektů jako doposud, řekla. Po roce 2026 by tak školy, v nichž se bude vzdělávat určitý počet znevýhodněných žáků, měly peníze na doučování od státu dostávat automaticky, uvedla.

Česko bude peníze z Národního plánu obnovy z fondu EU rozdělovat do roku 2026. Plán vznikl ke zmírnění dopadů epidemie covidu-19 a znovunastartování ekonomiky s využitím evropských peněz z Nástroje pro oživení a odolnost EU v letech 2021 až 2027. ČR by z něj měla ve formě grantů získat zhruba 180 miliard korun. České ministerstvo školství spravuje dotace z NPO ve výši 23 miliard korun.

Distanční výuka fungovala ve školách několik měsíců od března 2020, kdy vypukla epidemie covidu-19 a vláda rozhodla o uzavření škol.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny