počkejte prosím, zpracovávám data

Školské odbory chtějí dál vyzývat k zakládání stávkových výborů ve školách

16. 6. 2023


(čtk) Předáci odborů ve školách budou dál vyzývat pracovníky škol, aby zakládali stávkové výbory. Nově by měly sloužit i jako opora pro vyjednávání ministra školství Mikuláše Beka (STAN) o rozpočtu ministerstva školství pro rok 2024. Pokud by vyjednávání o financování školství v příštím roce nebylo úspěšné, nevylučují odboráři stávkové a protestní akce, po jednání členů předsednictva školských odborů s Bekem řekl předseda odborářů ve školství František Dobšík.

"Naše výzva k zakládání stávkových výborů ve školství dostala další důvod. Tím je podpora vyjednávací pozice ministra školství Mikuláše Beka v přípravě státního rozpočtu 2024. Ministra podpoříme v jeho snaze udržet školství jako prioritu. Důležité pro nás ale bude, aby se v rámci pětikoalice našla politická vůle. To bude klíčové pro naše další aktivity," řekl Dobšík.

Předseda odborářů také ocenil to, že nový ministr školství chce s odboráři pravidelně jednat. Setkávat by se měli nejen na takzvané malé školské tripartitě, které se účastní i zástupci zaměstnavatelů, ale i při dalších příležitostech. Bek vede ministerstvo od 4. května. Ve funkci nahradil svého stranického kolegu Vladimíra Balaše, který odstoupil ze zdravotních důvodů.

Podle návrhu rozpočtu, který připravilo ministerstvo financí, by v roce 2024 mělo mít ministerstvo školství na výdaje 235,75 miliardy korun, o 29,27 miliardy korun méně než letos. Návrh rozpočtu označují za nepřijatelný mimo jiné Rada vysokých škol, Česká konference rektorů a Vysokoškolský odborový svaz. Bek uvedl, že návrh ministerstva financí je úřednický návrh, který neodpovídá závazkům vlády ke školství. Rozpočet se tedy podle něj bude měnit. Odborářům dnes ministr podle Dobšíka řekl, že finance pro školství chce čerpat i z jiných zdrojů, zvláště těch evropských.

Vláda ve středu schválila aktualizaci Národního plánu obnovy včetně půjčky od Evropské komise, která má činit zhruba 137,4 miliardy korun. Dalších 33,4 miliardy korun chce získat nově na grantech. Pro školství vláda podle ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) žádá o 40 miliard korun.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny