počkejte prosím, zpracovávám data

Univerzitní kampus v Ústí je po šestnácti letech dokončen

6. 10. 2022


(čtk) Ústecká Univerzita Jana Evangelisty Purkyně dokončila po šestnácti letech stavbu kampusu v bývalém nemocničním areálu. Náklady činily dvě a čtvrt miliardy korun. V plánu je ještě zvelebení prostoru a úprava jedné z budov. Univerzita teď chce investovat do vysokoškolských kolejí, řekl rektor Martin Balej.

Nápad vytvořit univerzitní městečko v centru krajské metropole se zrodil v době, kdy město stěhovalo nemocnici do nových prostor. V roce 2005 se radnice s univerzitou dohodly na prodeji celého areálu za symbolickou korunu s tím, že škola zaplatí daň z nemovitosti ve výši zhruba milion korun. "Na počátku stálo několik prozíravých lidí. Univerzita se chtěla rozvíjet, budovy měla různě po městě a hodilo se, že po nemocnici nezbude brownfield," uvedl Balej.

Ve hře byl zpočátku takzvaný PPP projekt, tedy partnerství veřejných a soukromých peněz. Nakonec univerzita stavbu zaplatila postupně z peněz vlastních, státních i evropských. Vedle kampusu postavila ještě novou fakultu zdravotnických studií u současné nemocnice za více než 400 milionů korun. "I letos, po dostavbě kampusu má univerzita dost peněz ve fondech, což umožňuje plánovat další investice," řekl rektor. Nejnáročnější stavbou bylo Centrum přírodovědných a technických studií. Stálo miliardu korun včetně vybavení a stavělo se v době koronavirové epidemie. Vypořádat se investor musel s požadavky na bezpečnost, které si kladla nedaleká chemička.

Další budova už v kampusu nevznikne. Vedení univerzity chce teď soustředit síly na vysokoškolské koleje. "Tam máme obrovský dluh a čeká nás ještě rekonstrukce původní budovy přírodovědecké fakulty pro potřeby pedagogické fakulty. Některé její katedry jsou zatím ještě v nájmu v budově v Hoření, na bývalém rektorátě," řekl Balej. Přál by si, aby se podařily zrealizovat i některé nápady na zvelebení kampusu, které vzešly z veřejné soutěže.

Škola se bude muset vypořádat také s energetickou krizí, energie má zajištěné do konce roku. Teď čeká na spolupráci se státním obchodníkem s energiemi. Nevylučuje možnost posunutí letního semestru do období na konci topné sezony. Díky tomu, že některé objekty jsou nové a jiné po rekonstrukci, náklady na energie nejsou podle Baleje tak dramatické. "A hledají se i jednoduché formy úspor, na jednom z výtahů se objevila cedule, na niž je dotaz, zda opravdu musí návštěvník použít výtah," zmínil rektor. Spolu se svými kolegy vybízí studenty také k využívání městské hromadné dopravy při cestě do kampusu, který leží v širším centru města. Parkovací míst je v něm zhruba 400.

Zimní semestr na většině fakult už začal. Oslava dostavby kampusu je naplánovaná na čtvrtek, zvána je široká veřejnost. "Je to místo, kde se setkávají studenti a akademici z různých fakult, vznikají nové nápady, spolupráce i obory. Chodí sem ale studenti univerzity třetího věku, kterých máme přihlášeno do nového semestru 700, i veřejnost, která snad prostor začíná brát také za svůj," uvedl rektor, který by si přál, aby jeho nástupce byl člověk z univerzity. "Aby byl patriotem a univerzita mu ležela na srdci a možná taková banální věc, aby to byl normální člověk," dodal Balej.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny