počkejte prosím, zpracovávám data

Do středočeských základních škol nastoupí v září přes 6200 ukrajinských dětí

23. 8. 2022


(čtk) K výuce do základních škol ve Středočeském kraji by mělo od září nastoupit přes 6200 ukrajinských žáků. Podle Zuzany Žídkové ze středočeského hejtmanství zahrnuje počet děti, které budou pokračovat ve výuce z minulého školního roku, i nově přijaté po červnových zápisech. Skutečný počet ale bude přesnější až po začátku školního roku. 

Například v Mladé Boleslavi, kam se podle údajů ministerstva vnitra od začátku války přihlásilo k pobytu přes 3600 ukrajinských běženců, přišlo v červnu k zápisu bezmála 350 ukrajinských dětí. "Je možné, že jich přijde o 100 více nebo méně, v tuhle chvíli nemáme možnost to jakkoli zjistit," řekla mluvčí magistrátu Šárka Charousková. Město si pronajalo objekt bývalé střední soukromé školy Hermes, který momentálně vybavuje nábytkem a připravuje na nový školní rok. "Vznikne tam škola pouze pro ukrajinské děti, půjde o deset tříd pro 300 dětí, od čtvrtého po devátý ročník," řekla Charousková. Pro zbývajících 50 dětí vzniknou samostatné třídy v mladoboleslavských základních školách, kde je volná kapacita. "Nadto byla na sklonku minulého školního roku už zhruba stovka dětí, které uměly nebo se naučily česky, postupně zařazena do klasických českých tříd, kde budou pokračovat," doplnila mluvčí.

Podobně zajistí od září výuku pro ukrajinské děti v Kolíně. Pro zhruba 250 dětí zajistilo město prostory ve dvou kolínských středních školách. Podle starosty Michaela Kašpara (Změna pro Kolín) jsou kapacity kolínských škol naplněné a začleňování dětí do českých tříd by bylo příliš náročné pro žáky i učitele. V adaptačních skupinách budou v Kolíně od září pokračovat nově příchozí děti.

V Mělníku má podle červnového zápisu do prvních tříd nastoupit jen několik žáků z Ukrajiny, všechny se je podle místostarosty Petra Volfa (Mělničané) podařilo umístit. Celkem k zápisu do škol přišlo kolem stovky dětí, avšak kolik z nich v září skutečně usedne do lavic, není jasné, protože někteří uprchlíci se vracejí na Ukrajinu či odjíždějí do jiných států, a naopak někteří i nyní přijíždějí do ČR. "Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet koncem srpna, poněvadž to určí skutečný stav nástupu do základních škol, eventuálně do předškolních zařízení, zatím je to nějaká predikce," řekl už dříve starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město).

Do kladenských základních škol přišlo v červnu k zápisu 75 ukrajinských dětí, téměř všechny se podařilo do škol umístit, několik jich nastoupí do přípravných tříd. Už na jaře začalo školy v Kladně navštěvovat kolem 200 žáků z Ukrajiny.

V celém Česku se podle údajů ministerstva školství zatím zapsalo kolem 57 000 žáků z Ukrajiny, původní odhad byl asi 130 000.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny