počkejte prosím, zpracovávám data

Uchazeči o studium na SŠ si mohou od letoška podávat přihlášku elektronicky

2. 1. 2024


(čtk) Zájemci o studium na střední škole si mohou nově podat tři přihlášky místo dvou, podat je mohou i elektronicky. Vyznačí na nich pořadí, kterým školám dávají přednost. Na základě výsledků zkoušek a priorit uchazečů je pak systém automaticky rozřadí. Přijímání na střední školy upravuje novela školského zákona, která právě začala platit.

Přihlášku mohou podat nově elektronickou formou s ověřením zákonného zástupce a využitím elektronické identity, papírovou formou s podporou elektronického systému nebo pouze papírovou formou. Přihlášky zájemci o studium podají do 20. února, informační systém Cermatu by se jim měl otevřít 1. února. Přihlásit k jednotné zkoušce se musí i zájemci o školy s talentovou zkouškou, například uměleckoprůmyslové školy nebo sportovní gymnázia.

Přijímací řízení se bude letos konat v pátek 12. a v pondělí 15. dubna, nikoli dva dny po sobě. To uchazečům usnadní možnost přesunu k přijímacím zkouškám na školy v různých místech země. Střední školy nově nebudou muset zohledňovat výsledky předchozího vzdělávání. Výsledky přijímacího řízení zveřejní školy v informačním systému i ve škole v den určený vyhláškou ministerstva školství. Podle webu Cermatu a MŠMT by to mělo být 15. května.

Uchazeči budou díky digitalizaci automaticky přijati do zvolené školy podle svých preferencí a zároveň výsledků v přijímacím řízení. Toto rozřazení se uskuteční společně pro řádný i náhradní termín zkoušek. Nově tedy nebudou odevzdávat zápisové lístky, jako tomu bylo doposud.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny