počkejte prosím, zpracovávám data

Ukrajinci tvoří nejpočetnější skupinu dětí cizinců v regionálním školství

23. 2. 2024


(čtk) Ukrajinci tvoří nejpočetnější skupinu dětí cizinců v regionálním školství. Zatímco ve školním roce 2013/2014 bylo v českých základních školách zhruba 15.000 žáků cizinců, z čehož více než 3500 byli Ukrajinci, v tomto školním roce je v základních školách dětí cizinců asi 70.600, přičemž Ukrajinců je přes 47.800. V porovnání s loňským školním rokem ubylo v základních školách asi 2000 dětí cizinců. Vyplývá to z dat ministerstva školství. Ukrajinští uprchlíci tvořili ke konci září 2023 většinu ukrajinských dětí a žáků v českém regionálním školství. Většina uprchlických dětí se vzdělává ve veřejných školách.

V českých základních, středních a mateřských školách je v tomto školním roce méně dětí ukrajinských uprchlíků než v tom minulém. K 30. září 2023 jich podle dat ministerstva školství bylo 48.090, což je o 2195 méně než o rok dříve. Počet těchto dětí se snížil v základních i mateřských školách, naopak ve středních školách vzrostl. Ve více než 60 procentech běžných tříd základních škol není žádný ukrajinský azylant, v roce 2022 to bylo 59 procent základních škol. Podíl takových středních škol se snížil, v roce 2022 jich bylo přes 90 procent, v letošním školním roce je to 86 procent běžných tříd středních škol.

V Česku je v tomto školním roce celkem 103 běžných tříd základních škol s padesátiprocentním a vyšším podílem ukrajinských uprchlíků. Tyto třídy tak tvoří 0,2 procenta všech běžných tříd základních škol. Nejvíce takových tříd je v Praze, Karlovarském a Středočeském kraji. Plně ukrajinských tříd základních škol je v tomto školním roce 64, o deset méně než v roce 2022. Běžných tříd základních škol, ve kterých jsou jen ukrajinští uprchlíci, je v Česku celkem 59. V základních školách je celkem 47.762 běžných tříd.

Na středních školách neexistuje žádná třída, kterou by tvořili jen ukrajinští uprchlíci, jednu třídu tvoří jen ukrajinští žáci, kteří statut uprchlíka nemají. V Česku je zároveň jen pět běžných tříd středních škol, ve kterých tvoří ukrajinští uprchlíci 50 a více procent. Jedna z nich je například v Praze 8, další jsou v Plzni či Staré Boleslavi.

Ve většině běžných mateřských škol nejsou žádné děti ukrajinských uprchlíků. Ve 24,6 procentech běžných mateřských škol je jedno až pět těchto dětí, více než pět jich vykázalo pět procent běžných mateřských škol.

Podle odborníků na vzdělávání jsou škola a volnočasové aktivity pro děti uprchlíky bezpečným prostředím, které jim pomáhá vrátit do života pocit stability. Nejúspěšnějšími způsoby začleňování uprchlických dětí z Ukrajiny jsou podle nich přípravné jazykové kurzy a adaptační skupiny, neformální vzdělávání ale i školení učitelů a asistentů pedagoga.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny