počkejte prosím, zpracovávám data

Lidé v Blovicích děkují učitelce a asistentce za záchranu dětí z hořícího autobusu

25. 4. 2024


(čtk) Lidé v Blovicích na Plzeňsku děkují učitelce a asistentce základní školy, které v úterý pohotovou reakcí a rozvahou dostaly bez zranění děti z hořícího autobusu. Poděkování a uznání pedagožce vyjadřují na sociálních sítích, připojilo se k nim i vedení místní radnice. Autobusy z blovické základní školy jely v úterý dopoledne s dětmi do divadla v Plzni. U Kotousova začal jeden z autobusů hořet.

Učitelka zajistila rychlým a přesným jednáním bleskovou evakuaci dětí z hořícího autobusu a dokázala zabránit panice. Díky tomu vyvázli všichni pasažéři bez zranění, píše server Plzeňská drbna.

Hlášení o požáru dostali hasiči v úterý před 9:30, oheň zasáhl autobus v plném rozsahu, hasit ho vyjeli profesionální hasiči z Nepomuku a dobrovolné jednotky z Jarova a Blovic, uvedl v úterý mluvčí hasičů Petr Poncar. Požár hasiči lokalizovali za 12 minut od příjezdu první jednotky. Policejní mluvčí Dagmar Brožová doplnila, že v autobusu cestovalo 44 lidí, nikdo nebyl zraněn.

"Děkuji paní učitelce a paní asistentce za jejich duchapřítomnost, odvahu a profesionalitu, díky které zachránily naší dceru a ostatní děti z porouchaného autobusu," napsala na facebookovou skupinu Blovičáci jedna žena. "Super reakce, zachránila tím spoustu dětí. Je to otázka prvních vteřin, jak vykoukne plamen, jde to strašně rychle," poznamenal v komentáři další přispěvatel.

Učitelka na ohlasy rodičů reagovala pochvalou dětí. "Myslíme, že je na místě zmínit, že bez součinnosti a disciplinovanosti dětí z obou autobusů by to šlo podstatně hůře. Jim patří náš obdiv, jakým způsobem ovládly své emoce a celou situaci ve svém věku zvládly. Děkujeme za velmi profesionální přístup k dětem všem zúčastněným záchranným složkám," uvedla v příspěvku učitelka a asistentka.

"Když se začalo lehce kouřit z podlahy toho autobusu, děti začaly křičet, že tam něco smrdí. Ale nebraly to zpočátku úplně vážně. Paní učitelka sedící vzadu ale nelenila, šla se tam podívat a poznala, že to není žádná legrace. Okamžitě zakřičela na řidiče, aby hned zastavil autobus. A zavelela, aby všechny děti opustily autobus," cituje Plzeňská drbna otce jednoho z dětí v autobusu. Učitelka podle něj dávala přesné povely, jak mají děti z páté třídy pomáhat čtvrťákům ven.

"Když začaly první děti vybíhat ven, už to kouřilo hodně z té motorové části. Učitelka vytlačila všechny děti z uličky ven. Zabránila tak panice. A dál zavelela, že jeden má běžet do pole a všichni ostatní za ním a co nejdál od autobusu," uvedl otec jedné školačky. Učitelka se podle něj ještě vrátila do hořícího autobusu a vytáhla ven několik zapomenutých batohů.

"Vděčíme jí za to, jak rychle zareagovala a dostala děti ven. Jak se později zjistilo od hasičů, na evakuaci byly jen tři minuty, než to začalo uvnitř komplet hořet," dodal otec školačky.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny