počkejte prosím, zpracovávám data

Bek si není vědom, že by porušil pravidla pro použití majáčku služebního vozu

19. 6. 2024


(čtk) Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) si není vědom, že by porušil pravidla pro použití majáčku služebního vozu. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je pro ministry při přejezdech někdy nezbytný, možnost využít ho by ale měli užívat rozumně. Uvedli to při návštěvě Pardubického kraje a Vysočiny v reakci na dnešní informaci Mladé fronty Dnes, že Bek využil majáček a projel záchranářskou uličkou na dálnici D1, když mířil z Prahy domů na Moravu. Podle deníku k tomu zřejmě neměl důvod. Bek uvedl, že signalizaci použil v souvislosti s pracovními povinnostmi. Majáček používá ojediněle, často řídí sám a ve svém voze ho nemá.

"Rozumím, že je to senzitivní, i z pohledu veřejnosti je ale důležité, aby se ministr věnoval své práci, než aby postával v kolonách," uvedl Bek. Podle deníku využil signalizaci během cesty domů na Moravu 16. května, kdy na 85. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno hořel 16. května odpoledne návěs kamionu. Kvůli tomu se provoz na několik hodin zastavil. Ministr měl 16. a 17. května pracovní program v Praze a Olomouci, večer ho čekal rozhovor pro média z domova u Brna. V den, kdy jel s majáčkem po dálnici, končil živým vstupem z domova do pořadu České televize Události, komentáře.

Fiala uvedl, že členové vlády, kteří nejsou chráněnými osobami, mají k dispozici vozidla s majáky, která jim mají umožnit plnit povinnosti ústavního činitele, to znamená dostat se včas na místo i tam, kde tomu třeba brání dopravní komplikace. "Je na každém členu vlády a na jeho povinnosti, aby s touto výhodou nakládal rozumně a nepoužíval ji tam, kde ji používat nemusí," uvedl předseda vlády. Rakušan doufá v to, že každý ministr dokáže odhadnout, kdy je použití majáku vhodné. Dnes dopoledne majáček použil při přejezdu mezi jednáními v Praze, řekl. Vždy je podle něj k rozhodnutí potřeba přistupovat s citem.

Deník připomněl, že si kritiku za jízdu s majáčkem po dálnici už dříve vysloužili i jiní politici, například bývalý ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09), exministr vnitra Radek John (Věci veřejné) či dřívější ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO), která je nyní eurokomisařkou. Záchranářskou uličku v minulosti využil s použitím modrého majáčku také bývalý děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík. Obhajoval se pak tím, že měl v autě člověka s velmi vážnými zdravotními problémy.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny