počkejte prosím, zpracovávám data

Do kurzu pro asistenty pedagoga z Ukrajiny se registrovalo asi 1300 zájemců

12. 10. 2022


Do kurzu pro budoucí asistenty pedagoga z Ukrajiny, který připravila nezisková organizace Člověk v tísni, se od srpna zaregistrovalo asi 1300 zájemců. Vznik kurzu podpořila sbírka SOS Ukrajina, na kterou přispěli rovněž Tchajwanci. V červnu podle ministerstva školství vykonávalo v ČR pedagogickou činnost kolem 550 Ukrajinců a asi 880 pracovalo na pozicích nepedagogů.

Bezplatný on-line kurz s názvem Nauč mě to spustila organizace v druhé polovině srpna s cílem nabídnout ukrajinským uprchlíkům možnost zlepšit se v češtině pro práci v českých školách. Asistenti, kteří v tomto školním roce pomáhají ve školách dětem ukrajinských utečenců, nemusí splňovat požadavky na výbornou znalost češtiny. Česky by podle legislativy měli umět natolik, aby se ve škole dokázali domluvit. Rozhodnutí o jejich přijetí je věcí ředitelů škol.

Váleční uprchlíci z Ukrajiny začali do Česka přicházet po začátku ruského útoku na Ukrajinu 24. února. Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) při zahájení nového školního roku 1. září řekl, že do škol v České republice nastoupilo 57 000 až 60 000 Ukrajinců. Jejich přesný počet ministerstvo školství dosud nezveřejnilo.

O kurz pro asistenty se znalostí ukrajinštiny je podle vedoucího vzdělávacího programu Varianty společnosti Člověk v tísni Tomáše Habarta velký zájem. Každý účastník si sám volí tempo a pořadí lekcí. Nově je lekcí celkem 11. Prvních pět lekcí kurzu doplnilo dalších šest, které se věnují komunikaci uvnitř pedagogického sboru, harmonogramu školního roku nebo komunikaci s rodiči.

Kurz financují dary věnované na sbírku SOS Ukrajina. Na sbírkové konto přispěli lidé k 10. říjnu 2,02 miliardy korun, uvedla organizace Člověk v tísni na svém webu. Dalším jedním milionem dolarů, což je asi 25,3 milionu Kč, nyní přispěli Tchajwanci, informovala společnost. Peníze na pomoc válečným uprchlíkům z Ukrajiny v Česku podle ní Tchajwanci vybrali ve veřejné sbírce.

Z nasbíraných peněz se budou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ve dvouletém projektu financovat mimo jiné sociální a vzdělávací aktivity, které se zaměřují na podporu Ukrajinců v Česku. Patří k nim třeba on-line doučování dětí, pracovní poradenství pro dospělé či provoz ukrajinské helplinky.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny