počkejte prosím, zpracovávám data

Na MŠMT končí příjem žádostí o dotace na adaptaci a češtinu pro Ukrajince

31. 5. 2022


(čtk) Na ministerstvu školství dnes končí příjem žádostí o dotace na kurzy češtiny a adaptační skupiny pro děti válečných uprchlíků z Ukrajiny. Resort na dotace vyčlenil 1,4 miliardy korun s možností dalšího navýšení podle potřeby. O peníze mohly žádat veřejné vysoké školy a školská zařízení včetně středisek volného času, kraje a obce či městské části hlavního města Prahy. Podporu na provoz adaptačních skupin mohou obdržet navíc i příspěvkové a nestátní neziskové organizace. Dotace půjdou na aktivity, které se budou konat do konce srpna.

O vyhlášení dotací informoval ministr školství Petr Gazdík (STAN) na začátku dubna. Na kurzy češtiny pro Ukrajince ve věku 14 až 18 let vyčlenil jeho úřad 150 milionů korun a na adaptační skupiny zaměřené na děti od tří do 15 let 1,25 miliardy korun. Podle zjištění České školní inspekce vytvořila takzvané adaptační skupiny pro Ukrajince téměř pětina základních škol. Adaptační skupiny i jazykové kurzy budou moct organizátoři s dotacemi pořádat i v létě, podobně jako loni doučovací tábory po covidové výuce na dálku.

Žáci z Ukrajiny začali do českých škol přicházet po začátku ruského útoku na Ukrajinu 24. února. Podle Gazdíka je nyní v Česku zaregistrovaných asi 130.000 ukrajinských dětí, které by měly jít do škol od září. Některé z nich se ale už zase mohly vrátit na Ukrajinu. Kolik jich je v ČR ve skutečnosti, se nyní přesně neví. Do základních škol chodilo v polovině května přibližně 26.000 válečných uprchlíků z Ukrajiny. V mateřinkách jich bylo 3800. Další asi nastoupí do škol a školek od září, zápisy pro ně budou od 1. června do 15. července.

Vláda na konci března schválila na integraci běženců z Ukrajiny do konce srpna zvýšení rozpočtu ministerstva školství o 5,2 miliardy korun. Přesnější informace o dosavadních nákladech za uprchlickou vlnu by podle mluvčí ministerstva Anety Lednové mohly být k dispozici na přelomu června a července. Zatím podle ní bylo možné vyčíslit jednotky milionů korun, a to například za překlady textů pro jednotné přijímací zkoušky z češtiny do ukrajinštiny a angličtiny či na vzdělávání Ukrajinců v soukromých školách.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny