počkejte prosím, zpracovávám data

Praha připraví harmonogram navyšování školských kapacit v hlavním městě

24. 3. 2023


(čtk) Praha připraví plán navýšení kapacit středních škol v hlavním městě, jeho harmonogram má rada předložit do květnového zastupitelstva. Schválili to včera zastupitelé. Podle nového radního Antonína Klecandy (STAN) jsou kapacity škol nedostatečné. Řešit to podle něj jde například výstavbou nových škol nebo zmírněním hygienických norem.

Na program zastupitelstva bod prosadil lídr opoziční strany Praha Sobě Jan Čižinský. "Cílem té debaty bylo, abychom dostali v co nejkratší době plán magistrátu, jak navýší kapacity ve středních školách. Aby rodiče dětí, které se budou hlásit příští rok, věděli, o kolik se kde ty kapacity zvýší," uvedl Čižinský.

V tuto chvíli se podle něj bude do škol hlásit asi 11 500 pražských dětí, k nim však přibude dalších přibližně 3000 dětí ze Středočeského kraje. "To znamená, že mluvíme o nějakých 15.650 dětech, na které čeká jen 13 000 míst," řekl.

"Nedostatek míst, kterému děti a rodiče čelí, způsobují, že rodiny mění taktiku. Rodiny se hlásí na školy, kam by se při dostatku kapacit nehlásily a dávají přihlášky na školy, kam nechtějí, což je tristní," dodal Čižinský.

Už dříveKlecanda řekl, že s ohledem na délku přípravy stavby nových škol by bylo nejjednodušší, aby město nakoupilo vhodné budovy a upravilo je pro školské účely. O několika objektech už radní s majiteli jedná. Zároveň by podle něj bylo vhodné, aby se v případě středních škol zmírnily hygienické předpisy například ohledně nutného počtu toalet, což by usnadnilo výběr budov a jejich přeměnu na školy. Současné předpisy jsou podle něj v případě středoškoláků zbytečně přísné, radní už o možných úpravách vyhlášky jedná s hygienickou stanicí.

V Praze je v devátých třídách základních škol 11 651 žáků, na středních školách zřizovaných hlavním městem je pro ně připraveno 13 013 míst. Zhruba čtyři tisíce míst je podle Čižinského na soukromých školách, které si však mnoho rodin nemůže dovolit.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny