počkejte prosím, zpracovávám data

Pedagogický institut předloží MŠMT učební plány pro ZŠ ke schválení v prosinci

17. 10. 2023


(čtk) Národní pedagogický institut (NPI) předloží ministerstvu školství nové učební plány pro základní školy ke schválení v prosinci tohoto roku. Institut připraví rovněž modelové vzdělávací programy, podle nichž si školy budou moci upravovat své učební plány. Modely pro základní školy chce institut přichystat do června 2024. Na konferenci Otevřeně o revizi to za institut řekli Matěj Bulant a Kamil Ubr.

"Předpokládáme, že ministerstvu (školství) předložíme verzi rámcových vzdělávacích programů v prosinci tohoto roku," řekl Bulant.

Náměstek ministra školství Jiří Nantl přitom na začátku října avizoval, že resort očekává, že mu institut předá k posouzení pracovní verzi upravených rámcových vzdělávacích programů pro základní vzdělávání na přelomu října a listopadu. Ministerstvo proto plánovalo předložit návrh učebních programů pro základní školy k veřejné konzultaci na počátku roku 2024 a modernizované dokumenty, podle nichž se bude ve školách učit, schválit ve druhé polovině roku 2024, informoval tehdy Nantl.

Podle nových učebních plánů by se měli žáci v základních školách povinně učit od školního roku 2027/2028, rozhodlo nedávno ministerstvo školství. Je to o dva roky později, než úřad ještě na začátku tohoto roku plánoval. Pozdější zavádění nového učebního programu má podle resortu umožnit školám, aby měly čas na kvalitní zpracování vlastních školních učebních plánů a měly k tomu dostatečnou podporu od státu.

Resort ve spolupráci s NPI připravuje modelové školní vzdělávací programy, kterými se školy budou moci při úpravách vlastních učebních plánů inspirovat. Pro základní školy mají vzniknout nejméně tři modely, avizovali zástupci institutu dříve. První model by měl být nastavený podle předmětů, druhý bude spojovat obory, které k sobě mají tematicky blízko, a třetí by měl být zaměřen na výuku podle jednotlivých témat. Ukázkové programy by měly být hotové do června 2024, řekl Ubr.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny