počkejte prosím, zpracovávám data

Bek: Kraje budou mít možnost lépe zohlednit poptávku po vzdělání ve svém regionu

4. 9. 2023


(čtk) Ministerstvo školství připravuje změnu, která umožní krajům lépe zohlednit poptávku po vzdělání v daném regionu. Rozvíjet se mají lycea a gymnázia, řekl dnes ministr školství Mikuláš Bek po zahájení školního roku v Rajhradě na Brněnsku. Právě tam nabízí přírodovědné lyceum, což Bek hodnotí jako příklad dobré praxe. Ministr dnes také zopakoval, že rozpočet jeho resortu pro příští rok "prakticky jistě" neklesne.

Snahou státu je lépe reagovat na nedostatek míst ve všeobecném vzdělávání. "Poptávka dětí a rodičů k němu směřuje a kraje budou mít nově možnost této poptávce vyjít vstříc. Na podzim to bude předmětem intenzivní diskuze mezi ministerstvem školstvím a kraji," řekl. Doplnil, že nepracují s nějakou určitou kvótou, kolik procent míst a kde by mělo vzniknout. Bude se to odvíjet právě od potřeb daných regionů. Bek zdůraznil, že o gymnázia a lycea je zájem především v okolí velkých měst.

Premiér Petr Fiala dodal, že vzdělání má v České republice sice vysokou kvalitu, je ale nutné udělat určité změny, které mladé lidi lépe připraví na život. Je třeba středoškoláky připravit jak na to, že se budou dále vzdělávat, tak na to, aby našli uplatnění v praxi. "Musí být také připraveni na to, že při své profesní kariéře budou měnit zaměstnaní a budou se dál vzdělávat," řekl Fiala.

Bek dnes dále zopakoval, že by rozpočet ministerstva pro příští rok klesnout neměl, byť návrh zveřejněný ministerstvem financí pracuje s tím, že na výdaje bude o 11,6 miliardy korun méně než letos. "Jsme někde na půli cesty, co se vyjednávání rozpočtu týče. Chci vyzvat, abychom nepropadali panice. Příprava rozpočtu je vždy dlouhý proces a potřeby jednotlivých resortů se stávají předmětem intenzivní debaty, prostředky se postupně přelévají. Nyní považuji za prakticky jisté, že rozpočet kapitoly školství neklesne, byť bych si přál, aby byl výsledek ještě lepší," uvedl Bek.

Znovu také řekl, že učitelé budou podle něj zřejmě jedinou skupinou zaměstnanců z veřejné sféry, jejichž platy porostou. Uvedl však, že je třeba zohlednit realitu, která je taková, že příští rok stát bankám na splátku minulých dluhů zaplatí 100 miliard korun. Případné úspory v resortu se podle něj dotknou nepedagogických profesí. Pokles počtu těchto míst o 20 000, se kterým dosavadní návrh také počítá, ale zatím nechtěl komentovat. Již dříve naznačil, že pokles počtu nepedagogických pracovních míst ve školství o 20 000 by mohly zmírnit obce a kraje financováním těchto pracovníků.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny