počkejte prosím, zpracovávám data

Rektor: Řízení k omezení akreditace na právech v Plzni se týká nultých ročníků

18. 5. 2022


(čtk) Správní řízení k omezení akreditace na plzeňských právech, které zahájil Národní akreditační úřad (NAÚ), se týká takzvaných nultých ročníků a způsobu přijímání na fakultu. Řízení se netýká samotného studia na právech, jde pouze o podmínky pro přijímání, řekl  rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček. Úřadu se nelíbí, že absolventi nultého ročníku, takzvaného celoživotního vzdělávání (CŽV), získávají bodové zvýhodnění pro následné přijímací řízení. Správní řízení by mělo pomoci vyjasnit podmínky pro nulté ročníky na všech vysokých školách.

Podle rektora šlo o jednu ze standardních kontrol NAÚ, která byla od loňského května do letošního ledna, a zaměřila se jen na celoživotní vzdělávání, tedy na nulté ročníky. "Ty jsou určené pro ty, kteří se na vysokou školu nedostanou a zaplatí si kurz CŽV a díky tomu mají nějakou bonifikaci pro přijímací řízení anebo získají možnost nastoupit přímo do prvních ročníků. Vysoké školy to mají nějak nastavené. Předmětem nálezu, výtky NAÚ je, že nastavení není dostatečně transparentní, protože nemají být preferováni někteří uchazeči proti ostatním," řekl.

Od loňska studuje na CŽV na právech 14 studentů. CŽV odpovídá prvnímu ročníku studia programu Právo a právní věda, jemuž NAÚ prodloužil v září 2018 akreditaci až na deset let.

"Seznámili jsme se zatím jen se zápisem NAÚ, zahájení správního řízení ještě nepřišlo. Pevně věříme, že to fakulta vysvětlí a pokud budou shledány věci, které bude třeba napravit, tak okamžitě zjednáme nápravu. Není to nic skandálního, tragického. Jde jen o vyjasnění podmínek," řekl Holeček. Délku správního řízení nedokázal odhadnout. Rektor očekává od fakulty, že dodá faktický rozbor základní otázky, zda není porušován rovný přístup.

Podle Holečka se řízení netýká samotného studia na právech, jde pouze o podmínky přijímání. Na fakultě právnické se studuje pod kontrolou NAÚ, na rozdíl od jiných oblastí vzdělávání, pro něž má ZČU schválenou institucionální akreditaci.

Účastníkem správního řízení, které je na začátku, je ZČU. "Právnická fakulta musí spolupracovat s vedením univerzity a poskytnout velmi detailní informace a doložit, že je vše transparentní, že to nikoho nezvýhodňuje a tak dále. Pokud by i tak byly nějaké pochybnosti, tak uděláme opatření vůči přijímání a budeme modifikovat současné podmínky. Tedy abychom tu myšlenku (CŽV) úplně nezahodili, ale aby byla zaručena transparentnost," uvedl Holeček. Podle něj je otázkou, jestli bude letos nultý ročník na právech otevřen. Uchazeči, kteří podají přihlášky, musí nejprve absolvovat standardní přijímací SCIO testy a pak se na fakultu buď dostanou, nebo ne.

Od loňska studuje na CŽV 14 studentů, během studia musí složit několik zkoušek. "Je potřeba objasnit řadu momentů, jestli třeba CŽV mohou absolvovat i na jiné fakultě, jestli jsou pro ně podmínky dostatečně náročné a další. To musí fakulta pořádně prozkoumat a podat zprávu," uvedl.

Celoživotní vzdělávání teď podle strategického plánu ministerstva školství (MŠMT) nabývá velkého významu. "MŠMT chce, aby se vysoké školy věnovaly dalšímu dovzdělávání populace," uvedl rektor. Model nultého ročníku CŽV se využívá na řadě vysokých škol.

Fakulta právnická ZČU je spojena s největší aférou českého vysokého školství. Vypukla v roce 2009 kvůli "rychlostudentům" a nestandardní formě studia. MŠMT v listopadu 2011 odňalo fakultě akreditaci doktorského studijního programu. V červenci 2013 pak potvrdilo právům akreditaci pětiletého magisterského programu a už od září začala fakulta přijímat nové studenty.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny