počkejte prosím, zpracovávám data

Setkáním se studenty začala návštěva francouzského prezidenta Macrona v Česku

5. 3. 2024


(čtk) Setkáním se studenty Francouzského lycea v Praze dnes začala návštěva francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Česku. Macron má ke studentům promluvit při příležitosti recepce na počest francouzské komunity žijící v Česku. Naposled byl francouzský prezident v Česku v říjnu 2022, kdy přijel na premiérové setkání Evropského politického společenství a neformální summit Evropské rady.

Krátce před polednem má Macron přijet na Pražský hrad, s prezidentem Petrem Pavlem bude jednat mimo jiné o dalším postupu a konkrétních iniciativách k vojenské pomoci Ukrajině. Týká se to i českého plánu na nákup velkorážové munice v zemích mimo Evropskou unii. K iniciativě se zatím přihlásilo zhruba 15 zemí včetně Francie. S hlavou českého státu bude dále jednat o rozvoji infrastruktury, například v dopravě či energetice.

Odpoledne se společně s Pavlem zúčastní pietního aktu na náměstí Jana Palacha, následně zamíří do Strakovy akademie k jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS). Podle úřadu vlády budou hlavními tématy setkání obranná spolupráce, energetika či válka na Ukrajině. Politici také podepíšou akční plán strategického partnerství obou zemí na roky 2024 až 2028.

Vpodvečer se francouzský prezident zúčastní česko-francouzského jaderného fóra, na němž vystoupí například Frédéric Leliévre ze společnosti Framatome, ředitel firmy ORANO Nicolas Maes nebo předseda Technologické agentury Petr Konvalinka.

Francouzská státní elektrárenská společnost EDF, která provozuje největší síť jaderných elektráren v Evropě, je spolu s jihokorejskou firmou KHNP jedním z uchazečů o stavbu nového bloku v Dukovanech. Vláda očekává nabídky v dubnu. Smlouva s vybraným dodavatelem by měla být podepsána na přelomu let 2024 a 2025 a první reaktor by měl být spuštěn v roce 2036.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny