počkejte prosím, zpracovávám data

Prezident Petr Pavel pozdravil školáky z Vápenné, po zvolení ho sami pozvali

31. 10. 2023


(čtk) Dopis školáků motivoval prezidenta Petra Pavla, aby do programu nynější návštěvy v Olomouckém kraji zahrnul i dnešní návštěvu v Základní škole ve Vápenné na Jesenicku. Tamní děti mu napsaly po jeho lednovém zvolení do čela státu. Pro školu s téměř 250 žáky jde o mimořádnou událost, tak vysoký představitel státu sem nikdy nepřijel, řekl dnes ředitel školy Zdeněk Hořava. Prezidenta školáci zahrnuli dotazy i dárky - věnovali mu například vlastnoručně vyrobenou únikovou hru.

Návštěva byla podle prezidenta velmi příjemná. "Děti jsou velice bezprostřední, celá atmosféra ukazuje, že se tady dětem vede dobře a myslím, že je to krásný příklad i pro ostatní regiony, že taková škola může být v podstatě kdekoliv," řekl Pavel po návštěvě školy novinářům. Dodal, že čelil všetečným otázkám. "Ptaly se na všechno, jako děti - jaké je to být prezidentem, jaké mám rád jídlo, auto, jak jsem jel nejrychleji na motorce, prostě krásné dětské dotazy," doplnil Pavel.

Reakce dětí na ohlášenou návštěvu byla podle ředitele školy Zdeňka Hořavy veskrze pozitivní. Kromě dotazů si přichystaly pro prezidenta také dárky. "Dostal toho hodně, mimo jiné ho zaujala úniková hra, kterou žáci sami vyrobili. Je to desková hra, kdy se má z Jesenicka dostat do Prahy přes všechny nástrahy, jako je Červenohorské sedlo a podobně. Dostal také trička s logem školy či Rubikovu kostku. Řada dárků byla vlastnoručně vyrobených," řekl ředitel školy.

Podle Hořavy byla škola ve Vápenné do prezidentského programu návštěvy Olomouckého kraje vybrána pravděpodobně i proto, že nabízí jak klasické vzdělávání, tak alternativní montessori výuku ve všech devíti ročnících. " Montessori výuka u nás probíhá už od roku 2015. I díky tomu má ZŠ Vápenná dobré jméno i za hranicemi okresu Jeseník," řekl ředitel. Příjezd prezidenta byl podle něj velkým a milým překvapením. "Většina žáků i zaměstnanců chápe současného prezidenta jako skutečně 'svého prezidenta', o čemž svědčí i výsledky žákovských voleb, které v zimě proběhly v některých třídách 2. stupně a v nichž současný pan prezident vyhrál drtivou většinou. Žáci mu tehdy také napsali dopis a k nám do školy ho pozvali," dodal Zdeněk Hořava.

Do Vápenné přijel prezident Petr Pavel za dětmi i se svou manželkou Evou. Ta podobnou návštěvu absolvovala v Olomouckém kraji již také 1. září, kdy zahájila první školní den v malotřídce Základní školy v Jindřichově na Šumpersku, od Vápenné vzdáleného 30 kilometrů. Malou obec se zhruba tisícovkou obyvatel si nezvolila náhodně - do budovy, která je i sídlem mateřské školy, se vrátila po více než 50 letech. Rodačka z Šumperka jako malá zdejší školku navštěvovala.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny