počkejte prosím, zpracovávám data

Právnická fakulta ZČU ukončila program celoživotního vzdělávání, nelíbil se NAÚ

25. 7. 2022


(čtk) Plzeňská práva ukončila od nového akademického roku program celoživotního vzdělávání (CŽV), který nabízela od roku 2010 a absolvovaly ho stovky studentů. Byl hlavním důvodem, proč Národní akreditační úřad pro vysoké školství (NAÚ) zahájil v polovině května s Fakultou právnickou Západočeské univerzity (ZČU) správní řízení k omezení akreditace magisterského studijního programu Právo a právní věda. Díky ukončení CŽV a návrhu systémových opatření uvnitř univerzity Rada NAÚ řízení zastavila, řekla mluvčí ZČU Šárka Stará.

CŽV uskutečňují podle ní ještě dvě z devíti fakult ZČU - ekonomická a pedagogická, jichž se ale správní řízení netýkalo. "Toto téma také řeší a rozhodly se přistoupit k některým změnám," uvedla Stará. Podle ní to souvisí s nevyjasněností uznávání CŽV, a pro tuto oblast je tak v této situaci nutné přijmout na ZČU systémové kroky, které podobným situacím zabrání. Rektor Miroslav Holeček proto navrhl opatření, která mají posílit součinnost rady celoživotního vzdělávání a rady pro vnitřní hodnocení ZČU.

Správní řízení NAÚ se týkalo takzvaných nultých ročníků práv a způsobu přijímání na fakultu, ne samotného studia, řekl ČTK v polovině května rektor. Úřadu se nelíbilo, že absolventi nultého ročníku CŽV získávají bodové zvýhodnění pro následné přijímací řízení. Nulté ročníky jsou určené pro ty, kteří se na vysokou školu nedostanou a zaplatí si kurz CŽV a díky tomu mají bonifikaci pro přijímací řízení anebo získají možnost nastoupit přímo do prvních ročníků. Podle NAÚ nebylo nastavení transparentní a neměli být preferováni někteří uchazeči proti ostatním.

"Fakulta ekonomická se rozhodla přijímací řízení do programu CŽV pozastavit a fakulta pedagogická, která realizuje programy CŽV v rámci dalšího vzdělávání pedagogů, průběžně vyhodnocuje a upravuje podmínky přijímání studentů," řek mluvčí. ZČU zašle do konce srpna NAÚ kontrolní zprávu, v níž bude o přijatých opatřeních informovat. CŽV zahrnuje podle Staré různé kurzy, letní školy, další vzdělávání, Univerzitu třetího věku a podobně. Takové kurzy mají všechny součásti ZČU, řekla.

Program CŽV Základy práva trval od roku 2010, cena dvou semestrů byla 30.000 korun, loni byla zvýšena na 40.000 Kč. Každé tři roky procházel vnitřní akreditací. Kontrola NAÚ se zaměřila na roky 2015/16 až 2020/21, kdy bylo do programu přijato 215 studentů, z nichž ho absolvovalo 173 a k magisterskému studiu jich bylo následně přijato 167. Program letos se souhlasem NAÚ využilo ještě posledních 14 studentů CŽV, kteří v roce 2021/22 absolvovali nultý ročník. Přihlášky k magisterskému studiu podali do 30. dubna, tedy ještě před zahájením správního řízení.

"Západočeská univerzita má institucionální akreditaci, což je důkazem, že dokážeme vnitřní procesy sami kontrolovat a že dokážeme také reagovat na situace, kdy nastane jakákoliv pochybnost o kvalitě vzdělávání, přijímacího řízení nebo jiných procesů," řekl Holeček.

Fakulta právnická ZČU je spojena s největší aférou českého vysokého školství. Vypukla v roce 2009 kvůli "rychlostudentům" a nestandardní formě studia. Ministerstvo školství v listopadu 2011 odňalo fakultě akreditaci doktorského studijního programu. V červenci 2013 pak potvrdilo právům akreditaci pětiletého magisterského programu a už od září začala fakulta přijímat nové studenty.

Programu Právo a právní věda prodloužil NAÚ v září 2018 akreditaci až na maximální dobu deseti let.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny