počkejte prosím, zpracovávám data

Univerzity z Plzně a Řezna budou zkoumat energetické možnosti využití vodíku

30. 4. 2024


(čtk) Odborníci z Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) budou spolu s českými a německými partnery zkoumat energetické možnosti využití vodíku. Vodíkové zdroje a úložiště mají podle expertů ze ZČU potenciál doplnit mix obnovitelných zdrojů energie, řekla mluvčí ZČU Andrea Čandová. Získaná data z výzkumu poslouží jako návod nebo doporučení pro fungování malých a středních podniků v česko-bavorském regionu, které budou mít o obnovitelné zdroje zájem.

"Vodíkové zdroje a úložiště představují technologie, k nimž se teď upíná pozornost. Mnoho se o nich zatím neví," uvedla. V polovině dubna proto začal na ZČU tříletý projekt Hydromun. Řídí jej ZČU ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, univerzitou v bavorském Řezně a bavorskou společností Es geht! zaměřenou na udržitelnou energetiku.

Přimíchávání vodíku do zemního plynu nebo jeho užití při ukládání přebytečné energie z fotovoltaických zdrojů z letních do zimních měsíců má podle ZČU do budoucna velký potenciál. "Cílem projektu je vytvořit regionální platformu univerzit, výzkumných organizací a dalších aktérů, kteří se zabývají využíváním vodíkových technologií v česko-bavorském regionu," řekl proděkan Fakulty strojní ZČU Martin Melichar, člen řešitelského týmu. Podle něj tyto technologie korespondují s připravovanými novými studijními programy ZČU zaměřenými na environmentální inženýrství.

Společnosti Es geht! disponuje daty z elektrolyzéru v Wunsiedelu. "Jde o přístroj, který slouží k výrobě vodíku elektrolýzou vody pomocí elektřiny z obnovitelných zdrojů. Na rozdíl od vodíku vyráběného z fosilních paliv představuje takto získaný vodík čistou energii, takzvaný zelený vodík, u jehož výroby nevznikají emise skleníkových plynů," řekla mluvčí.

Univerzity budou analyzovat data získaná z elektrolyzéru, výroby a skladování vodíku, z nichž vytvoří simulační model a studie využití, které předají malým a středním firmám. Práci jim ulehčí připravovaná aplikace. Projekt podpořený z evropského programu Interreg Bavorsko-Česko chce prolomit malou informovanost o možnostech využití vodíkových technologií a přilákat další firmy. "Vodík představuje jeden z klíčů k udržitelnosti a inovaci vidíme doslova v každé molekule," řekl Johannes Eckstein z vysoké školy OTH v Řezně.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny