počkejte prosím, zpracovávám data

Mezi kulturní památky v Ústí nad Labem přibyly hrobky a budova školy

20. 10. 2022


(čtk) Budovu základní školy v Palachově ulici ministerstvo kultury prohlásilo za památku. Postavena byla podle projektu architekta Josefa Gočára. Ve třetím čtvrtletí se na seznam památek dostala také hrobka významné rodiny průmyslníka Johanna Schichta na hřbitově ve čtvrti Střekov a soubor čtyř hrobek továrníků na hřbitově v Krásném Březně,  řekla mluvčí pracoviště Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem Věra Brožová.

Budova v Palachově ulici byla otevřena 28. září 1930 jako menšinová obecní a měšťanská škola. Stavbu proslulého českého architekta Gočára podpořil i stát. Funkcionalistická budova se měla stát symbolem nového Československa v převážně německy mluvícím Ústí. V době svého vzniku měla škola 19 tříd a už dva roky po slavnostním zkolaudování ji navštěvovalo víc než 600 žáků.

Architekt Josef Gočár byl zkušeným projektantem školních budov, známé jsou zejména jeho průkopnické práce v Hradci Králové. Budovu zdobí dobový státní znak, umístěný na kamenné desce před hlavním průčelím.

Johann Schicht patřil do významného rodu ústeckých průmyslníků. Původní sídlo rodinné mýdlárny přesunul z Rynoltic do Ústí nad Labem-Střekova, kde roku 1882 spustil výrobu. Roku 1891 si zaregistroval obchodní značku proslulého mýdla s jelenem. Schichtova hrobka na střekovském hřbitově je velkoryse zdobená secesní stavba. Hrobku továrníka v roce 1912 nechali vystavět jeho synové Georg a Heinrich. Po stranách nese sochařskou výzdobu symbolizující vztah muže a ženy a muže s mužem. V centrální části je mramorová busta podnikatele, která dříve vynikala na pozadí zlaté mozaiky.

Na hřbitově v Krásném Březně jsou nově na seznamu památek hrobka rodin Aloise Köhlera, Antona Baselta, Carla F. Wolfruma a rodiny Fritze Wolfruma.

 

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny