počkejte prosím, zpracovávám data

Zahajovací komunitní slavnost v Církevní MŠ svatého Jakuba v Kutné Hoře

9. 10. 2023 | Komerční sdělení


Úvod letošního školního roku zpestřila v Církevní MŠ svatého Jakuba v Kutné Hoře příjemná slavnost. Školka patří mezi pět mateřských škol zapojených do programu Zahrada hrou, který organizuje Nadace Proměny Karla Komárka. A právě díky tomuto programu mohla letos slavnostně otevřít svoji proměněnou zahradu, kterou se jí během prázdnin podařilo vybavit novými herními prvky a zónami. Nový prostor byl pro děti velkým překvapením a důvodem k radosti. Nadace na obnovu zahrady přispěla částkou 400 tisíc korun.

Slavnost zahájil biskup Vokál ranní mší, po které se všichni odebrali na zahradu. Slunečné počasí ještě umocňovalo její kouzlo a herní prvky jako by hosty lákaly svou třpytivou novotou. Slavnostní a zároveň přátelskou atmosféru podtrhovaly příjemné neformální rozhovory a domácí pohoštění. Zahrada s hrdostí obstála v zatěžkávací zkoušce náporu malých i velkých dětí a chválu, které se jí od nich dostalo, si skutečně zasloužila.

Na fungování školy je znát, že mezi zřizovatelem a ředitelkou panuje soulad a vstřícnost a že do své práce dávají srdce. Zřizovatelem MŠ je Římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora, která se snaží školce pomáhat ve všech směrech. Arciděkan Vladislav Brokeš na slavnosti potvrdil, že farnost přispívá k financování projektu, zajišťuje výsadbu aleje a poskytuje zaměstnance, kteří zahradu průběžně udržují a pomáhají při výstavbě a úpravách.

Arciděkan dále zmínil, že důležitým faktorem pro účast farnosti v programu Zahrada hrou byla i skutečnost, že nadace poskytuje kromě finanční podpory také konzultační a odbornou pomoc v průběhu celého projektu.

„Hlavním důvodem pro obnovu zahrady bylo vytvoření nového konceptu a smysluplné sjednocení s novou částí pozemku. Ten MŠ dostala od zřizovatele k dispozici, aby splnila podmínku přijetí do grantové podpory, a získala tak ještě hezčí a větší kus zahrady s kapličkou a vzrostlými stromy,“ uvedla ředitelka MŠ Barbora Křivohlavová.

foto: Nadace Proměny Karla Komárka

V zahradě za každého počasí

Během obnovy zahrady dbala MŠ na to, aby děti měly možnost co nejužšího kontaktu s přírodou v souladu s principy pedagogiky Franze Ketta, ze které vychází i školní vzdělávací plán. Zahradu si totiž děti užívají všemi smysly celoročně a za každého počasí.

Kromě hotové kuličkové dráhy, lezecké plošiny ve svahu, hnízda a dalších prvků se MŠ na podzim chystá ještě na výstavbu kolem hnízda a výsadbu aleje za plotem. Zahájí také velkou fundraisingovou kampaň s cílem získat co nejvíce peněz na další fázi výstavby zastřešeného altánu a labyrintu vyvýšených záhonů. K tomu využije i darovací účet na stránkách nadace. Chcete-li i vy podpořit proměnu zahrady pro děti v Kutné Hoře, stačí když navštívíte naše webové stránky, kde najdete všechny potřebné informace.

Církevní MŠ svatého Jakuba v Kutné Hoře je jedna z pěti mateřských škol, které Nadace Proměny Karla Komárka vybrala do programu Zahrada hrou. Školní zahrada o rozloze 1 939 m² se rozkládá přímo u kláštera sv. Voršily a využívá ji také široká veřejnost z celého přilehlého regionu. Probíhají tu semináře pro pedagogy a v odpoledních hodinách se zde setkávají skauti a místní dětská skupina. Mezi další podpořené školy se řadí MŠ Hradištko, MŠ Telecí, MŠ Vincence Makovského v Ostravě a MŠ Jana Opletala v Českých Budějovicích.

 

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny