počkejte prosím, zpracovávám data

Karlovarský kraj půjčí 300 000 učitelce, která se soudí s krajskou školou

21. 6. 2022


(čtk) Zastupitelé Karlovarského kraje rozhodli, že půjčí 300 000 korun učitelce sokolovského gymnázia Daně Wittnerové, která se léta soudí o neplatnost výpovědi s Gymnáziem Sokolov. Návrh iniciovalo v krajském zastupitelstvu opoziční hnutí ANO, o půjčce se hlasovalo už několikrát, dosud bez úspěchu. Včera ale návrh získal podporu 24 z 45 členů zastupitelstva. Podle vedení kraje by tím ale mohl vzniknout precedens pro další podobné žádosti.

Pro půjčku byli nakonec i členové koalice z ODS + KDU-ČSL, Pirátů a hnutí Místní. Zastupitelé z uskupení STAN + KOA + VPM + TOP 09 se zdrželi nebo nehlasovali, stejně jako koaliční Vít Hromádko z SNK1. Pro byli všichni zastupitelé za ANO, SPD, Volby pro kraj s podporou hnutí Karlovaráci a zastupitelka Jitka Pokorná z SNK1.

Spor učitelky angličtiny a gymnázia zřizovaného krajem trvá několik let a z pracovněprávního sporu přerostl i do osobní a politické roviny. Ohledně výpovědi se vedly už tři soudní spory, jeden kvůli špatnému způsobu doručení výpovědi, další kvůli kvalifikaci a nyní pokračuje soud, který se zabývá výpovědí z důvodu nadbytečnosti. Dosavadní spory Wittnerová vyhrála, a zůstává tak učitelkou na sokolovském gymnáziu. Tam se také chce vrátit. "Odmítám rétoriku, že jsem to já, kdo je problémová. Už jsem čtyři roky ve stavu, kdy jsem musela zrušit všechna spoření, pojištění i prodat nemovitost. A to jsem celý život pracovala," řekla při květnovém jednání zastupitelstva Wittnerová. Tehdy žádost o půjčku neprošla.

Podle dnešního usnesení zastupitelstva může Wittnerová peníze použít na zabezpečení životních nákladů. Jenže z této formulace není jasné, jestli životními náklady nejsou i náklady na právní služby ve sporu s krajskou školou. Paradoxně by tak kraj půjčil soukromé osobě peníze na soudní spor s krajskou institucí. Wittnerová má i podle rozhodnutí dosavadních soudů právo na ušlou mzdu, ale pravděpodobně se bude domáhat i nemajetkové újmy. Celkově se tak náklady na případ Wittnerová mohou u sokolovského gymnázia dostat na miliony korun.

Opozice už navrhovala i odvolání ředitel sokolovského gymnázia Jiřího Widže, který jako statutární zástupce školy rozhoduje o pokračování soudních sporů. Jenže odvolání není podle školského zákona jednoduché a muselo by se prokázat porušení povinností. O tom by ale zase musel rozhodnout zřejmě až soud.

Už před měsícem vedení kraje varovalo, že se může případ Dany Wittnerové stát precedentem a na kraj by se mohli začít obracet občané s žádostmi o finanční pomoc v různých situacích. V minulosti sice Karlovarský kraj pomohl lidem v krizových situacích, ale šlo třeba o krach velkých porcelánových firem, při kterých stovky lidí najednou přišly o práci a musely řešit svou životní situaci.

Hejtman Petr Kulhánek (za STAN) potvrdil, že nebude u tohoto bodu hlasovat. Jde podle něj o pracovněprávní spor, do kterého by neměli politici zasahovat.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny